Aktualności

Budowanie bezpieczeństwa lokalnego - debata gminna w Radzanowie

Data publikacji 21.06.2022

Po przerwie związanej z pandemią, mławska Policja wraca do realizacji debat społecznych, jako bezpośredniej formy współdziałania z mieszkańcami. Dzięki współpracy z wójtem gminy Radzanów oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Radzanowie, taka debata z udziałem mieszkańców odbyła się wczoraj na terenie Radzanowa (sala GOK). Wypracowano wnioski do realizacji, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Spotkanie, w którym uczestniczył wójt gm. Radzanów Przemysław Pakuszewski, członek Zarządu Powiatu Mławskiego Witold Okumski, przedstawiciele samorządu lokalnego gmin Radzanów i Szreńsk, przedstawiciele OSP gmin Radzanów i Szreńsk, przedstawiciele placówek oświatowych, ośrodków kultury, pomocy społecznej, seniorzy działający w klubach i kołach, koła gospodyń wiejskich obu gmin, mieszkańcy gm. Radzanów oraz młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie, poświęcone było następującym tematom:

- Bezpieczeństwo  w ruchu drogowym.

- Bezpieczeństwo seniorów.

- Cyberzagrożenia.

- Nowe narzędzia współpracy mieszkańców z Policją – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja Moja Komenda.

Mławscy policjanci zwrócili szczególną uwagę na problem nietrzeźwych kierujących na terenie gminy, omówili także sposoby działania przestępców, okradających osoby starsze, przedstawili metody działania oszustów internetowych, hakerów, przestępców wyłudzających dane osobowe, dane kont bankowych, którzy posługują się m.in. phishingiem. 

Uczestnikom spotkania przedstawiono także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa z perspektywy użytkownika, zgłaszającego lokalne zagrożenie. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, wręcz intuicyjna. W kilku prostych krokach, wybierając jedno z 27 kategorii zagrożeń, można poinformować Policję, o sytuacji wymagającej działania w celu poprawy bezpieczeństwa. Realizacja zgłoszenia odbywa się w ciągu 7 dni. Uwaga, aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. Więcej o KMZB TUTAJ.

Po części informacyjno – profilaktycznej, przedstawionej przez mławską Policję, rozpoczęła się debata poświęcona bezpieczeństwu. Jak się okazało, tym co niepokoi mieszkańców Radzanowa i pobliskich miejscowości jest głównie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mieszkańcy zwrócili uwagę na potrzebę remontu i modernizacji infrastruktury drogowej, która niewątpliwie ma znaczenie dla bezpieczeństwa. Podczas dyskusji wypracowano konkretne wnioski do realizacji w najbliższym czasie:

  1. Utworzenie oznakowania poziomego – linie drogowe oddzielające pasy jezdni  na odcinku Radzanów - Liberadz.
  2. Usunięcie z pobocza drogi zakrzewienia, utrudniającego i ograniczającego widoczność na odcinku od Szreńska w kierunku Radzanowa, w pobliżu mostu.
  3. Ustawienie lustra drogowego, poprawiającego widoczność na skrzyżowaniu ul. Mławskiej przy Rybaczówce w Radzanowie.
  4. Utworzenie nowych przejść dla pieszych w Radzanowie na ul. Raciążskiej w pobliżu przedszkola i sklepu Dino oraz na ul. Łozy.
  5. Poprawa infrastruktury drogowej w miejscowości Doziny.
  6. Ustawienie barier ochronnych na ul. Mławskiej w Radzanowie, na łuku tej drogi w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury.
  7. Sprawdzenie sytuacji na drodze dojazdowej do fermy w miejscowości Bońkowo Podleśne, pod kątem bezpieczeństwa pobliskich mieszkańców oraz pieszych.

Zgłoszone wnioski zostaną szczegółowo przeanalizowane a następnie realizowane we współpracy z zarządcami dróg . Informacje o przeprowadzonych działaniach zostaną przedstawione podczas debaty ewaluacyjnej, która odbędzie się w ciagu najbliższych kilku miesięcy.

 

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony