Aktualności

Twój znajomy napisał, żebyś udostępnił mu BLIKa? Uwaga to może być oszust

Data publikacji 19.05.2022

Oszustwo na BLIKa i związane z tym przejmowanie przez hakerów kont na portalu społecznościowym, to znana metoda działania przestępców. Pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż niestety nie brakuje osób, które bez weryfikacji, udostępniają kody do natychmiastowych przelewów, zasilając w ten sposób konto przestępcy. W ciągu ostatnich dni hakerzy okradli dwoje mieszkańców Mławy.

Za pośrednictwem popularnego komunikatora 18-letnia mławianka otrzymała wiadomość od znajomej. Koleżanka prosiła o udostępnienie kodu BLIK, co powoli jej zrealizować płatność na aukcji internetowej. Oszukana udostępniła kod do szybkiego przelewu i zatwierdziła płatność. Po chwili zorientowała się, że konto koleżanki na portalu społecznościowym przejął haker, a ona straciła pieniądze.

W drugim przypadku przestępca posłużył się linkiem do szybkich płatności internetowych. Włamał się na konto użytkownika portalu społecznościowego i podszywając się pod znajomą, wysłał do 20-letniego mławianina prośbę o pomoc przy realizacji płatności. Oszukany mężczyzna otrzymał w wiadomości link do wpłaty i zrealizował przelew. Jeszcze tego samego dnia zorientował się, że padł ofiarą hakera.

Policja ostrzega - Każdą korespondencję, prowadzoną za pomocą profili społecznościowych należy traktować z dużą ostrożnością i rozwagą. Chrońmy swoje dane osobowe oraz dane dotyczące kont bankowych. Udostępnianie znajomym kodu BLIK jest  dużą nieostrożnością. UWAGA - jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przekazanie kodu BLIK - zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej prośbę. Ta prosta czynność pomoże Ci uniknąć kłopotów. Pamiętaj by NIGDY nie podawać nikomu danych do logowania na Twoje konto bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbaj także o odpowiednie zabezpieczanie swoich danych osobowych oraz profili i komunikatorów.

Autor: asp. szt. Anna Pawłowska

grafika: policja.pl

Powrót na górę strony