Aktualności

Wypadek na Pogorzelskiego, ranna rowerzystka. Policja apeluje o ostrożność

Data publikacji 05.04.2022

Trwają czynności mławskiej Policji w sprawie wypadku, do którego doszło wczoraj rano, na skrzyżowaniu ul. Pogorzelskiego i Al. Piłsudskiego w Mławie. 65-letnia rowerzystka została potrącona przez kierującą volkswagenem. Z obrażeniami ciała przebywa na oddziale mławskiego szpitala.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierująca volkswagenem 31-letnia mławianka, wyjeżdżając z ul. Pogorzelskiego, nie ustąpiła pierwszeństwa jadącej rowerem 65-letniej mieszkance Mławy, znajdującej się na przejeździe dla rowerzystów. Na miejscu zdarzenia załoga karetki pogotowia udzieliła rannej pomocy. Starsza kobieta odmówiła hospitalizacji. Po kilku godzinach poczuła się gorzej i trafiła do szpitala. Doznała między innymi obrażeń głowy. Obie uczestniczki zdarzenia były trzeźwe. Policja ustala szczegółowo przebieg i przyczyny wypadku.

Policja apeluje o ostrożność-  sezon rowerowy już się rozpoczął, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów:

Kierowco, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów zachowaj szczególną ostrożność. Twoja chwila nieuwagi może kosztować kogoś utratę zdrowia a nawet życia.

Art. 27. 1.Uprd - Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Rowerzysto, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów zachowaj szczególną ostrożność. Nawet jeśli masz pierwszeństwo przed pojazdem, upewnij się, że przejazd jest bezpieczny.

Art. 33. 1. Uprd-  Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Piesi- wchodzenie na drogę dla rowerów jest dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach i pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście.

Art.11.4. Uprd - Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony