Aktualności

Oszuści działają metodą "na policjanta" – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 25.02.2022

W ostatnich dniach oszuści działający metodą "na policjanta" wykazują się bardzo dużą aktywnością na terenie województwa mazowieckiego. Wczoraj do mławskiej komendy wpłynęły 2 zgłoszenia o próbie wyłudzenia pieniędzy przez mężczyznę, podającego się za funkcjonariusza Policji. Na szczęście seniorzy nie dali się oszukać. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Zachowajmy czujność i ostrzegajmy naszych bliskich przed oszustwami.

W czwartek, 24 lutego 2022 r., do mławskiej komendy wpłynęły 2 zgłoszenia o usiłowaniu oszustwa „na policjanta”. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji próbował wyłudzić od osób starszych, mieszkańców powiatu mławskiego pieniądze. Informował o rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, a przekazana kwota miała pomóc w zatrzymaniu na gorącym uczynku fikcyjnego sprawcy przestępstwa. Na szczęście seniorzy zachowali czujność i nie padli ofiarą oszusta.

Mławscy policjanci przestrzegają przed oszustwami „na policjanta ”. Schemat działania przestępców najczęściej jest taki sam lub podobny: z nieznanego, często zastrzeżonego numeru dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza Policji, która przedstawia opis prowadzonej akcji policyjnej, bez podawania szczegółów. Prosi o zachowanie wszystkiego w tajemnicy, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania lub tajemnicę dochodzenia. Następnie pada informacja o konieczności wpłacenia dużej kwoty pieniędzy lub przekazania jej wskazanej osobie, co ma rzekomo umożliwić Policji zatrzymanie sprawcy przestępstwa. Po wykonaniu transakcji kontakt się urywa, a wszystko okazuje się dobrze zaplanowanym oszustwem.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych, aby informowali spokrewnionych seniorów by podczas rozmów telefonicznych zachowali wzmozoną czujność.

Poniżej kilka zasad o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa:

Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych: wieku, adresu, numeru konta czy hasła PIN, sytuacji materialnej;

Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;

Weryfikuj dokładnie informacje, które otrzymujesz przez telefon, jeśli nie jesteś czegoś pewien - rozłącz się;

Nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój.

Pamiętaj:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

PRZEKAŻMY TE OSTRZEŻENIA SWOIM KREWNYM ZANIM ZOSTANĄ OSZUKANI !!!

 

Autor: asp. Aneta Prusik

Powrót na górę strony