Aktualności

Bezpieczne ferie z mławską Policją. Zaproszenie do zabawy profilaktycznej z nagrodami

Data publikacji 02.02.2022

Ferie w pełni, w związku z tym mławska Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa a najmłodszych wraz z rodzicami zaprasza do zabawy profilaktycznej z nagrodami, przygotowanej na stronie Facebook Policja Mława.

Ferie zimowe to czas wolny od nauki ale nie od przestrzegania zasad bezpieczeństwa i zachowania zdrowego rozsądku. Ważne jest także wzmożenie kontroli ze strony rodziców i opiekunów. Od jasno określonych zasad bezpieczeństwa nie powinno być nigdy odstępstw. Ważne zasady:

- informowanie rodziców gdzie, z kim lub do kogo wychodzisz, gdzie będziesz;

- powrót do domu o ściśle określonej porze;

- będąc poza domem pozostawaj z rodzicami w kontakcie telefonicznym;

- kontrola rodzicielska dotycząca przestrzeni wirtualnej (Internet, komunikatory, gry komputerowe).

Pamiętaj także, że  zimą widoczność na drodze bywa znacznie ograniczona – noś odblaski. Ich brak na odzieży wierzchniej o zmierzchu lub po zmroku to „najgorsza modowa wpadka” i brak rozsądku. Przechodź przez jednię tylko w miejscu wyznaczonym, pamiętaj o zachowaniu maksymalnej ostrożności. Chwila nieuwagi na drodze może zakończyć się tragedią a Twoją jedyną supermocą, by temu zapobiec jest ostrożność, uwaga i rozsądek.

W obecnych czasach, duża część dzieci i młodzieży zamiast zimowego spaceru, wyprawy na sanki czy łyżwy, wybierze Internet i gry komputerowe. Przestrzeń wirtualna niesie ze sobą niestety wiele zagrożeń. Dlatego tak ważna jest reakcja i kontrola ze strony rodziców. Przyda się zatem zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej. Pod ścisłą kontrolą powinny bym także gry komputerowe i komunikatory, z których korzystają dzieci. Treści, jakie ogląda dziecko w Internecie, powinny być filtrowane przez  rodziców. Należy także rozmawiać z dzieckiem na temat cyberzagrożeń i samemu szukać fachowych informacji na ten temat. Na początek polecamy podcast #WspólnieBezpieczni  oraz stronę www.saferinternet.pl. Warto także wiedzieć, że z popularnego portalu Facebook nie mogą korzystać osoby poniżej 13 roku życia, podobnie jak w przypadku aplikacji TikTok - tu jednak, dodatkowo regulamin wskazuje, że osoby poniżej 18 roku życia mogą korzystać z aplikacji wyłącznie za zgodą rodziców.

Na koniec nasza niespodzianka, czyli twórcza zabawa z nagrodami, do której zapraszamy dzieci i ich rodziców. Na naszej stronie Facebook Policja Mława, publikować będziemy autorską  kolorowankę „Bezpieczne ferie ze smokiem Sopelkiem.” Prosimy rodziców, by wydrukowali kolorowankę. Zadaniem dziecka będzie jej pokolorowanie. Zachęcamy także dzieci i rodziców do wspólnej pracy przy stworzeniu fajnego hasła o zasadach bezpieczeństwa, które dopiszecie na kolorowance. Gotową pracę należy wrzucić w formie zdjęcia lub skanu pod postem na stronie Facebook Policja Mława. Na uczestników zabawy czekają drobne, urocze upominki – i to za każdą kolorowankę. Akcję wspiera Starosta Mławski oraz Burmistrz Miasta Mława. Autorem kolorowanek jest nasza policjantka – profilaktyk asp. Aneta Prusik.

 

asp.szt. Anna Pawłowska

  

 

Powrót na górę strony