Aktualności

Hakerskie ataki na konta społecznościowe i oszustwa na BLIKa. Policja ostrzega

Data publikacji 19.01.2022

Znana metoda hakerów i oszustów wciąż działa. Przestępcy przejmują konta użytkowników na profilu społecznościowym, wysyłają wiadomości do znajomych z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą udostępnienia kodu BLIK. Wczoraj mławscy policjanci odebrała dwa takie zgłoszenia. Oszukani stracili pieniądze. Policja apeluje o ostrożność, sprawdzanie kont społecznościowych oraz weryfikowanie każdej wiadomości z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Wczoraj, po południu haker włamał się na konto społecznościowe 45-letniego mieszkańca pow. mławskiego. Po zalogowaniu się, mężczyzna zauważył, że ktoś wysłał z jego profilu wiadomości do znajomych. Jedna osoba odpowiedziała na prośbę oszusta. Kobieta wysłała dwa kody BLIK, każdy po 500 zł.

W tym samym czasie, przestępca włamał się na konto  32-letniej mławianki. Korzystając z jej listy kontaktów, przesłał wiadomości do znajomych z prośbą o możliwość płatności  kodem BLIK. Znajoma wygenerowała kod i przesłała go oszustowi, autoryzując natychmiastowy przelew na 500 zł.

UWAGA - jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przekazanie kodu BLIK - zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej prośbę. Ta prosta czynność pomoże Ci uniknąć kłopotów. Pamiętaj by NIGDY nie podawać nikomu danych do logowania na Twoje konto bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbaj także o odpowiednie zabezpieczanie swoich danych osobowych oraz profili i komunikatorów.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony