Aktualności

Kolejne oszustwo na popularnym portalu ogłoszeniowym, mławianka straciła ponad 20 tysięcy zł.

Data publikacji 17.01.2022

Pomimo wielu ostrzeżeń, nadal nie brakuje osób, które padają ofiarą internetowych oszustów. Przestępcy, wyłudzający szczegółowe dane kart płatniczych i kont bankowych, wykorzystują popularność portali ogłoszeniowych. Pokrzywdzony jest przekonany, że podaje dane, konieczne do realizacji przesyłki. Po chwili okazuje się, że jego konto jest puste. Przekonała się o tym 40- letnia mławianka, która straciła ponad 20 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło w sobotę. Mławianka, podczas realizacji transakcji, zapytała o bezpieczną przesyłkę kurierem. Oszust wysłał jej wiadomość e-mail z linkiem, do strony, gdzie miała wpisać niezbędne dane. Formularz nie wzbudził podejrzeń mławianki. Wypełniła aktywne pola formularza, podając szczegółowe dane karty płatniczej. Po chwili zauważyła, że z jej konta bankowego zniknęło ponad 20 tysięcy złotych. Kobieta powiadomiła Policję.

Jak najczęściej działają oszuści na portalach ogłoszeniowych ? –  Oszust wysyła mailem  fałszywy link. Pokrzywdzony klika i trafia na stronę z formularzem do uzupełnienia, gdzie  trzeba wpisać dane osobowe, dane karty płatniczej, stan konta w banku. Po wypełnieniu formularza przychodzi sms z banku, z kodem do autoryzacji. Oszukana osoba nie czyta uważnie treści wiadomości z banku i wpisuje kod w odpowiednie miejsce formularza. Oszust okrada sprzedającego, płacąc jego kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca  gotówkę w bankomacie.

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z portali ogłoszeniowych, zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronie danego portalu. Nie korzystaj z gotowych linków do pobierania wpłat, bez ich uprzedniego sprawdzenia na stronie portalu w zakładce : „ sprawdź link do odbioru wpłaty”.  Nie otwieraj przesłanych przez sprzedającego, nieznanych linków, nie podawaj danych karty płatniczej. Z uwagą czytaj wiadomości, jakie otrzymujesz podczas transakcji kupna- sprzedaży

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony