Aktualności

Uwaga, oszuści i hakerzy na portalach ogłoszeniowych

Data publikacji 04.01.2022

Portale ogłoszeniowe, zarówno przed jak i po świętach cieszą się dużym zainteresowaniem. To miejsce, gdzie można szybko sprzedać nietrafiony prezent lub kupić to, czego zabrakło pod choinką. Z zainteresowania portalami chętnie korzystają także oszuści, wyłudzając kody BLIK lub generując fałszywe linki do wpłat. W ten sposób kilku mieszkańców powiatu mławskiego straciło ostatnio pieniądze.

Wczoraj, mieszkanka powiatu mławskiego zgłosiła oszustwo przy zakupie dziecięcych zabawek, wystawionych na portalu ogłoszeniowym. Sprzedający poprosił, by zapłaciła za zakupione rzeczy za pomocą wygenerowanego kody BLIK. Kobieta potwierdziła dwie transakcje a pieniądze zostały natychmiast pobrane w bankomacie. Po tych transakcjach sprzedawca zerwał kontakt z kupującą.

Kilka dni temu, mieszkaniec pow. mławskiego stracił swoje pieniądze, korzystając z linka przekierowującego na stronę, gdzie teoretycznie miał pobrać kwotę, należną za sprzedany towar, który wystawił na portalu ogłoszeniowym. W praktyce link przekierował go na stronę hakera, oszust pobrał z konta oszukanego mężczyzny 500 złotych. 

Jak najczęściej działają oszuści na portalach ogłoszeniowych ? – wygląda to tak - sprzedający wystawia towar na portalu ogłoszeniowym. Szybko znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem komunikatora. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a sprzedający  może odebrać wpłatę  po wejściu w link. Oszust wysyła fałszywego linka. Sprzedający klika i trafia na stronę z formularzem do uzupełnienia, gdzie  trzeba wpisać dane osobowe, dane karty płatniczej, stan konta w banku. Po wypełnieniu formularza przychodzi sms z banku, z kodem do autoryzacji. Oszukana osoba nie czyta uważnie treści wiadomości z banku i  wpisuje kod w odpowiednie miejsce formularza. Oszust okrada sprzedającego, płacąc jego kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca  gotówkę w bankomacie.

Inna, powszechna i dość prosta metoda oszustów, to nakłonienie kupującego do wygenerowania kodu BLIK, by potwierdzić zakup towaru na portalu ogłoszeniowym. Bywa, że osoba pokrzywdzona nie czyta treści wiadomości z autoryzacją, potwierdzając wypłatę dużej kwoty z swojego konta lub opłacony z góry towar nigdy nie trafia do kupującego. 

Zanim zdecydujesz się na korzystanie ze znanych portali ogłoszeniowych, zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronie danego portalu. Nie korzystaj z gotowych linków do pobierania wpłat, bez ich uprzedniego sprawdzenia na stronie portalu w zakładce : „ sprawdź link do odbioru wpłaty”.  Uważaj na oferty- okazje. Takie super-oferty są często dziełem oszusta, by wyłudzić Twoje pieniądze. Wybieraj metodę płatności za pobraniem lub za pomocą bezpiecznych przesyłek, oferowanych przez portal ogłoszeniowy. Z uwagą czytaj wiadomości, jakie otrzymujesz podczas transakcji kupna- sprzedaży. 

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony