Aktualności

Hakerskie oszustwa przez świętami – te smsy są niebezpieczne

Data publikacji 15.12.2021

Hakerzy, chcący przechwycić nasze dane oraz dostęp do kont bankowych, wykorzystują każdą okazję, a okres przedświąteczny to dla nich prawdziwa okazja. Ostatnio masowo wysyłane są wiadomości sms o treści, która przypomina informację od kuriera o przesyłce. Poniżej zamieszczony jest link. Ten sms to oszustwo.

W dodatku groźne, bo celem oszusta jest pozyskanie Twoich danych osobowych  dostępu do telefonu lub aplikacji bankowej.   Nie czytając treści wiadomości i korzystając z przesłanego, podejrzanie wyglądającego linka zostaniemy przekierowani na stronę, na której haker będzie próbował pozyskać nasze dane osobowe a nawet dane konta bankowego. Korzystanie z takiego linka uruchamia także dostęp do kontaktów w naszym telefonie i dalsze rozsyłanie wiadomości oszusta.

Komenda Stołeczna Policji przygotowała spoty pod hasłem – Czytaj,  nie klikaj. Chwila zastanowienia i wykasowanie wiadomości uchroni nas przed kłopotami. To tylko chwila – przeczytaj wiadomość, która otrzymałeś. Jeśli martwisz się o swoją przedświąteczną przesyłkę, skontaktuj się z prawdziwą firmą kurierską, której dane kontaktowe znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej. Gotowe linki to często hakerska pułapka.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

Powrót na górę strony