Aktualności

W naszej pamięci – Komendant Apoloniusz Strzelecki

Data publikacji 29.10.2021

Jest takie miejsce na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca w Mławie, które każdego roku o tej porze odwiedzają mławscy policjanci oraz uczniowie klas policyjnych. To grób pierwszego, przedwojennego komendanta Policji Państwowej w Mławie kom. Apoloniusza Strzeleckiego oraz jego żony Julii z Niedzielskich Strzeleckiej. Dziś przypominamy tragiczną historię tego bohatera wojennego i zasłużonego policjanta.

97 lat temu, w tragicznym wypadku drogowym zginął pierwszy Komendant Powiatowy Policji Państwowej Powiatu Mławskiego kom. Apoloniusz Strzelecki. 16 września 1924 roku żegnały go tłumy mławian. Obecnie grobem zajmują się uczniowie klas policyjnych oraz mławscy policjanci.

Apoloniusz Strzelecki, urodzony 7 lipca 1888 roku w Guzowie całe swoje dorosłe życie związał ze służbą społeczną. Z chwilą zajęcia przez Niemców Warszawy,  Apoloniusz Strzelecki oddał się  pracy społecznej, służąc w Straży Obywatelskiej. W 1918 roku brał czynny udział w rozbrajaniu niemieckiego okupanta za co odznaczony został wojskowym Krzyżem Walecznych. W latach powojennych pełnił służbę w szeregach Policji Państwowej, tworząc m.in. mławską jednostkę. Za swoje zasługi na polu bezpieczeństwa został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego, pełną poświęcenia służbę, przerwał tragiczny wypadek. Osierocił troje dzieci. Rok wcześniej zmarła jego małżonka Julia z Niedzielskich Strzelecka. Jego podkomendni w miejscu tragicznego wypadku wybudowali obelisk. Grobem i obeliskiem Komendanta Strzeleckiego opiekują się mławscy policjanci. Grób odnowiony został przez Towarzystwo  Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Mławscy policjanci nadal poszukują pamiątek i informacji o przedwojennym komendancie oraz śladów jego bliskich. Dziś już wiemy, że dwie córki oraz syn komisarza Strzeleckiego, przetrwali wojnę. Ich powojenne losy są nam jednak nieznane.

W 2014 roku, podczas oficjalnych uroczystości, w auli Państwowej Uczelni Zawodowej w Mławie odsłonięto tablicę pamiątkową kom. Apoloniusza Strzeleckiego oraz uchwałą senatu uczelni, nadano auli jego imię.

 

autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

 

Powrót na górę strony