Aktualności

Uwaga – oszuści wykorzystują popularny portal ogłoszeniowy. Mławianka straciła pieniądze z konta

Data publikacji 01.10.2021

Cyberoszuści i hakerzy chętnie wykorzystują niewiedzę i brak ostrożności użytkowników Internetu, posługując się miedzy innymi popularnymi portalami ogłoszeniowymi. Wysyłają gotowe linki do opłacenia przesyłki kurierskiej lub do pobrania przelewu. Pokrzywdzony logując się przez przesłany link tak naprawdę udostępnia oszustom swoje konto bankowe.

Ostatnio, mieszkanka Mławy straciła w ten sposób ponad tysiąc złotych. Na portalu ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż dziecięce akcesoria. Odezwał się do niej zainteresowany kupnem mężczyzna. Poprosił o zamówienie kuriera na jego koszt. Wysłał link, przekierowujący na stronę usług kurierskich a następnie strony banku. Oszukana kobieta, korzystając cały czas z przesłanego linku, zalogowała się na swoim koncie w banku. Po chwili zorientowała się, że z jej konta zniknęło ponad tysiąc złotych.   Natychmiast zablokowała swoje konto bankowe. 

Policjanci z mławskiego referatu do walki z przestępczością gospodarczą ostrzegają - użytkownicy portali ogłoszeniowych są narażeni na działania oszustów, wykorzystujących niewiedzę internautów.  Korzystając z takich portali trzeba zachować szczególną ostrożność i zapoznać się z informacjami administratora, dotyczącymi działania hakerów. Zanim skorzystamy z jakiegokolwiek udostępnionego linku, należy sprawdzić, czy jest bezpieczny. Takiej weryfikacji można dokonać chociażby na stronie portalu ogłoszeniowego, w zakładce „Sprawdź link do odbioru wpłaty”.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony