Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo - ROAD SAFETY DAYS

Data publikacji 17.09.2021

Trwa ogólnoeuropejska akcja ROAD SAFETY DAYS, której celem jest dążenie do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na drodze, pod hasłem WIZJA ZERO – zero ofiar śmiertelnych na drogach. Czy to możliwe? Jeśli tak, to tylko dzięki wspólnej trosce o bezpieczeństwo każdego z nas.Na drogach pow. mławskiego nie brakuje niestety tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu.

W ciągu tygodnia policjanci ruchu drogowego zatrzymali trzech kierowców, którzy zlekceważyli sądowy zakaz kierowania pojazdami. Pięciu kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Jeden z piratów drogowych został zatrzymany po raz kolejny w ciągu 3 miesięcy.

W środę wieczorem, na ul. Napoleońskiej w Mławie, interweniujący patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego BMW, który jechał z prędkością 123 km/h. Zatrzymanym piratem drogowym okazał się 27-letni obywatel Gruzji. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł oraz  10 punktami karnymi, stracił prawo jazdy. Ulica Napoleońska pozostaje pod nadzorem Policji, między innymi z uwagi na liczne zgłoszenia przekroczeń prędkości, za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Według Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, do najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości,
  • niezachowanie ostrożności przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych,
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
  • przejazd na czerwonym świetle,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie ( w tym „na trzeciego”).

Bezpieczeństwu na drodze zagrażają także skłonności do ryzykownego zachowania w ruchu drogowym oraz wynikające z tego społeczne przyzwolenie na jazdę z dużą prędkością.

Bezpieczeństwo na drodze, to troska o życie i zdrowie - dlatego tak ważna jest społeczna reakcja. Jeśli widzisz pirata drogowego lub kierującego, który może być pod wpływem alkoholu, powiadom Policję. Zadzwoń pod numer 112. Nie zwlekaj. Twoja reakcja ma ogromne znaczenie.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony