Aktualności

„Bezpieczna droga do szkoły” na terenie pow. mławskiego. Działania kontrolne i konkurs dla dzieci

Data publikacji 01.09.2021

Działania Policji poświęcone bezpieczeństwu dzieci rozpoczęły się na długo przed pierwszym dzwonkiem. Patrole sprawdzały infrastrukturę w rejonie szkół. Od dziś rusza akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Podstawowym zadaniem policjantów jest pomoc i zapobieganie. Pamiętajmy o ostrożności. Dla najmłodszych mławscy policjanci przygotowali niespodziankę – konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, na temat zasad bezpieczeństwa.

Mławscy policjanci na kilka tygodni przed pierwszym dzwonkiem przygotowywali się do powrotu uczniów do szkół. Przeprowadzili ponad 40 szczegółowych kontroli oznakowania dróg w rejonach placówek oświatowych, na terenie całego powiatu mławskiego. Skierowano 24 wystąpienia  do zarządców dróg o usunięcie ujawnionych uchybień. Podczas „Bezpiecznej drogi do szkoły” policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Pod policyjnym nadzorem są także  kierowcy.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów uczniów o rozsadek i odpowiedzialność, przypominając że od zachowania najbliższych dzieci czerpią wzór. Jeśli wyjaśniamy dziecku jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, sami też się do tego stosujmy – bez wyjątku. Dziecko bierze pod uwagę nasz przykład a  nie nasze słowa. Jeśli popełnimy wykroczenie na drodze, dziecko ten błąd powtórzy.

Rodzic za kierownicą także powinien zachowywać się wzorowo i przestrzegać przepisów ruchu drogowego – zawsze, a nie tylko wtedy, gdy mu to pasuje.

Policja przypomina - jeśli odwożąc dziecko do szkoły, zatrzymujesz samochód w rejonie skrzyżowania lub przejścia, narażasz inne dzieci, które idą pieszo do szkoły na niebezpieczeństwo. Dziecko, wychodząc zza samochodu stojącego w pobliżu przejścia dla pieszych, jest niewidoczny dla innych kierowców. Doprowadzić to  może do wypadku.

Mławscy policjanci na bieżąco sprawdzają sytuację w rejonach szkół i reagują na przypadki niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy - pośpiech, brak uwagi, agresja na drodze – to czynniki, które prowadzą do niebezpiecznych sytuacji. Zaplanujmy i zorganizujmy  bezpieczną drogę dziecka do szkoły oraz bezpieczny powrót do domu.

W trakcie działań, policyjne patrole zwracają szczególna uwagę na prędkość, stan trzeźwości kierujących oraz tan techniczny pojazdów i warunki przewozu pasażerów. Pod policyjnym nadzorem będą także autobusy, przewożące dzieci do szkoły.

Działania potrwają do końca września. W tym czasie, policjanci realizować będą także spotkania profilaktyczne z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych, w pobliżu przejść dla pieszych, połączone z kampanią : „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”.

Mławscy policjanci we współpracy ze Starostą Mławskim, Burmistrzem Miasta Mława oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, przygotowali dla dzieci niespodziankę – to kontynuacja konkursu z nagrodami, pod nazwą:  „Ekipa – T.A.K. Bezpieczeństwo”, który dedykowany był dla młodzieży. W nowej odsłonie przedłużonego aż do końca października konkursu mogą brać udział także najmłodsi – dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Szczegóły TUTAJ.

asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony