Aktualności

METODĄ „NA POLICJANTA” OKRADLI SENIORÓW. POLICJA OSTRZEGA

Data publikacji 05.08.2021

Metoda na policjanta/CBŚ/CBA jest jedną z kilku najbardziej znanych oszustw. Jak się jednak okazuje, pomimo tak wielu ostrzeżeń i medialnych informacji, stara metoda przestępców nadal działa. Oszuści okradają kolejne osoby. Wczoraj, ich ofiarą padło dwoje seniorów mieszkańców powiatu mławskiego. Mławska Policja apeluje do rodzin osób starszych o przeprowadzenie rozmowy z seniorami na temat zagrożeń. Warto o tym przypominać, warto rozmawiać a przy okazji zapewnić, że mogą liczyć na pomoc.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, w obu przypadkach nieznany sprawca dokonał oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚ”. Wczoraj, sprawca dzwoniąc z zastrzeżonych numerów telefonów, na telefony stacjonarne mieszkańców Mławy, wyłudzić pieniądze zgromadzone na koncie 87 – letniego mężczyzny a następnie w podobny sposób 64 – letniej kobiety. Oszust informował seniorów, że nieznani sprawcy włamują się na ich konta bankowe i dokonują wypłaty pieniędzy. Następnie celem zatrzymania sprawców i zabezpieczenia konta w banku, nakłonił ich do wypłaty pieniędzy z banku. Wypłacone pieniądze, seniorzy pozostawiali w wyznaczonych miejscach przez oszusta, np. kosz na śmieci, na terenie Mławy. Kilka godzin później, dzwoniąc do rodziny,  orientowali się, że zostali okradzeni przez oszustów.

Nieświadomy zagrożenia seniorzy stracili po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tego samego dnia, na terenie powiatu mławskiego, policja odnotowała kilka prób podobnego oszustwa.

Sposób działania sprawców, choć przybiera różne formy zawsze zmierza do jednego, by okraść swoją ofiarę. Za pomocą różnych technik manipulacyjnych udaje się pozyskać od upatrzonych wcześniej ofiar dane, dzięki którym możliwe jest podjęcie pieniędzy z ich rachunków bankowych.

Osoby wytypowane przez sprawców, to często osoby w starszym wieku, posiadające w banku często dorobek swojego życia. Są to osoby ufne, które nie zdają sobie sprawy z faktu, iż zostali wykorzystani przez przestępców przy użyciu technik manipulacyjnych.

Policja ostrzega i przypomina

- prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjna akcję;

- sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer alarmowy zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. POWIEDZ rodzinie o tej sytuacji;

- jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję;

- NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi. Jeśli ktoś telefonicznie prosi nas o pieniądze, udział w akcji policyjnej, bądź mamy jakiekolwiek wątpliwości z kim rozmawiamy należy skontaktować się z najbliższymi. Jeżeli nie ma takiej możliwości, a podejrzewamy, że ktoś próbuje nas oszukać natychmiast trzeba skontaktować się z Policją dzwoniąc na nr 112 – najlepiej z telefonu komórkowego, ewentualnie stacjonarnego po uprzednim upewnieniu się, że ostatnia rozmowa została rozłączona. To bardzo ważne!

Policja ostrzega – pomimo tak wielu apeli o ostrożność i komunikatów na temat sposobów działania oszustów metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”, przestępcy wciąż próbują i okradają nie tylko seniorów.

Policja apeluje do rodzin osób starszych o to, by przypominali seniorom o zagrożeniu, omawiali z nimi przypadki oszustw i metody działania przestępców, tak by uwrażliwić seniorów i uchronić ich przed oszustami oraz utratą oszczędności.

Autor: asp. Aneta Prusik

 

Powrót na górę strony