Aktualności

Oszustwa w sieci - pokrzywdzeni udostępniają swoje szczegółowe dane

Data publikacji 28.07.2021

Pomimo wielu ostrzeżeń na temat działania cyberoszustów, wciąż nie brakuje osób, które nie dostrzegając niebezpieczeństwa. Udostępniają swoje szczegółowe dane osobowe oraz dane kont bankowych nieznanym osobom. Ostatnio, mieszkanka Mławy straciła w ten sposób ponad 900 zł. Sądziła, że korzysta z formularza przelewu środków na jej konto, pieniądze trafiły jednak do oszusta.

Policjanci z mławskiego referatu do walki z przestępczością gospodarczą ostrzegają – to już kolejne w danym miesiącu oszustwo, na szkodę użytkownika popularnego portalu ogłoszeniowego. We wtorek, 27 lipca br., przyjęli zgłoszenie o oszustwie internetowym, gdzie pokrzywdzonym była mieszkanka Mławy. Oszustka, kupiła od 22-letniej mławianki sukienkę. Sprzedająca otrzymała link do pobrania wpłaty. Otworzyła go i w formularzu wpisała szczegółowe dane osobowe oraz dane konta bankowego a następnie kod aktywacyjny, który otrzymała od oszusta. Po zakończeniu transakcji, okazało się, że nie pobrała pieniędzy na swoje konto, za to z jej konta ktoś dokonał wypłaty ponad 900 złotych.

Użytkownicy portali ogłoszeniowych są narażeni na działania oszustów, wykorzystujących niewiedzę internautów.  Korzystając z takich portali trzeba zachować szczególną ostrożność i zapoznać się z informacjami administratora, dotyczącymi działania hakerów. Zanim skorzystamy z jakiegokolwiek udostępnionego linka, należy sprawdzić, czy jest bezpieczny. Takiej weryfikacji można dokonać chociażby na stronie portalu ogłoszeniowego, w zakładce „Sprawdź link do odbioru wpłaty”.

Oszuści internetowi, to nie tylko Ci, posługujący się linkami do wpłat i autoryzacji przelewów. To również, Ci wykorzystujący znacznie prostszą metodę. Oferują różnego rodzaju towary, których nie posiadają.  Kupujący dokonuje wpłaty za  zakupiony towar z góry. Przesyłka nigdy nie dociera do kupującego a kontakt ze sprzedawcą nagle się urywa. Ta bardzo prosta metoda niestety nadal działa. Kupujący nie sprawdzają wiarygodności sprzedawcy, nie poszukają opinii innych kupujących.

Coraz chętniej korzystamy z zakupów  przez Internet, pamiętajmy jednak o ostrożności, ograniczonym zaufaniu i zwykłym zdrowym rozsądku. Chrońmy swoje dane osobowe oraz dane kont bankowych.

Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia.

Autor: asp. Aneta Prusik

Powrót na górę strony