Aktualności

BĄDŹMY ROZWAŻNI NAD WODĄ – DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO!

Data publikacji 13.08.2020

Okres wakacyjny i piękna, słoneczna pogoda, sprzyjają wycieczkom nad różnego rodzaju zbiorniki wodne. Chętnie chłodzimy się w nich w upalne dni. Czy robimy to z rozwagą i zachowaniem choćby podstawowych zasad bezpieczeństwa? Statystyki pokazują, że nie do końca, bo jednak dochodzi do zgonów w wyniku utonięć. Mławska policja apeluje o korzystanie z tej formy wypoczynku w mądry i bezpieczny sposób.

Do utonięć dochodzi najczęściej z powodu braku nadzoru dorosłych nad swoimi pociechami, które często korzystają z tzw. „dzikich kąpielisk”. Pamiętajmy, że miejsca takie są bardzo niebezpieczne. Dno wyrobiska, czy też rzeki zazwyczaj nie jest w żaden sposób sprawdzone, a dzieci korzystają z takich miejsc spontanicznie. Powinniśmy korzystać ze zbiorników wodnych, gdzie znajduje się większa liczba osób. Łatwiej wtedy o to, by w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji, została nam udzielona szybka pomoc. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby w okresie wakacyjnego rozluźnienia, zwiększyli nadzór nad dziećmi i sami przestrzegali chociażby podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Spożywanie alkoholu również nie jest wskazane, gdy zamierzamy kąpać się w jeziorze, rzece czy też morzu. Szczególnie w połączeniu z wysokimi temperaturami, sprawia on, że nasza świadomość zagrożeń, które mogą wystąpić, jest zaburzona. Często będąc pod wpływem alkoholu przeceniamy swoje możliwości oraz wyłącza się w nas rozwaga i ostrożność.

Przed wejściem do wody z brzegu rozgrzanego słońcem powinno być poprzedzone lekkim ochłodzeniem się wodą. Unikniemy wtedy szoku termicznego i zminimalizujemy ryzyko utraty zdrowia a nawet życia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie przypominają o kwestii rozsadnego korzystania z różnego rodzaju urządzeń do pływania typu kajaki, łódki czy też łodzie motorowe. Do korzystania z niektórych tego typu sprzętów wymagane są odpowiednie uprawnienia, a kierowanie nimi w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Przestrzegamy przed wsiadaniem na takie urządzenia, gdy znajdujemy się pod wpływem alkoholu, gdyż wtedy łatwiej może dojść do tragedii.

Apelujemy o korzystanie z tej formy wypoczynku w mądry i bezpieczny sposób.

asp. Aneta Prusik

Powrót na górę strony