Aktualności

NOWE „CZARNE PUNKTY WODNE” NA POWIECIE MŁAWSKIM

Data publikacji 06.08.2020

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mławskiego, przypominają o występujących na terenie pow. mławskiego, tzw. „Czarnych punktach wodnych”. Nowe czytelne tablice czarno-żółte z minimalistyczną grafiką pojawiły się: Lewiczyn (akwen wodny „Zalew Ruda”) i Mława, ul. Krajewo (wyrobisko pokopalniane). Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu postanowił zaznaczyć te niebezpieczne miejsca specjalnymi tablicami ostrzegawczymi.

Oznakowane czarnym punktem miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli.

Władze Mazowsza oraz mazowiecka policja od 2009 r. wspólnie prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych akwenów tzw. czarnymi punktami. W ten sposób chcą uzmysłowić mieszkańcom regionu, że kąpiel w niestrzeżonym miejscu może okazać się tragiczna w skutkach. Najczęściej wypadki zdarzają się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do utonięć nad rzekami, jeziorami, czy nawet stawami, niż nad morzem. Bieżąca analiza tego zjawiska wskazuje na to, że od początku wakacji, tj. od 27 czerwca do 26 lipca br. na terenie kraju utonęło 87 osób (województwo mazowieckie 1 utonięcie). Obserwując wodę z brzegu, nie możemy mieć pewności, co kryje się w głębi – czy w tym miejscu jest silny nurt, gdzie jest dno, czy są wiry, itp.

Na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Mławie w ubiegłych latach wyznaczono dwa miejsca uznane za szczególnie niebezpieczne na akwenach wodnych. Oznaczono je tablicami informacyjnymi, tj. „Czarny punkt wodny”. Miejsca te znajdują się na terenie gm. Szydłowo, miejscowość Szydłówek (wyrobisko pokopalniane) oraz na gm. Strzegowo (wyrobisko pożwirowe) w miejscowości Józefowo. W dniu 5 sierpnia 2020 r. funkcjonariusze KPP Mława wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa Dwukoły, ustawili dwie nowe czytelne tablice czarno-żółte, z minimalistyczną grafiką, w miejscowości Lewiczyn (akwen wodny „Zalew Ruda” – w rejonie tamy) oraz Mława, ul. Krajewo (wyrobisko pokopalniane). Oznakowania te mają ostrzec wszystkie osoby, którym przyjdzie do głowy pomysł korzystania z tych miejsc, jako z kąpielisk wodnych, aby pod żadnym pozorem tego nie robiły. Przestrzeganie tych zakazów może uchronić nas lub naszych najbliższych od tragedii.

Mundurowi w okresie wakacyjnym, a zwłaszcza w upalne dni będą kontrolować systematycznie wyznaczone miejsca i pouczać osoby przebywające tam, o zagrożeniach wynikających z korzystania z tego typu zbiorników wodnych.

asp. Aneta Prusik

  • Fotografia kolorowa: na tle zbiornika wodnego tablica "Czarny punkt wodny".
  • Fotografia kolorowa: na tle zbiornika wodnego Zalew Ruda pow. mławski, policjant wspólnie z pracownikami nadleśnictwa ustawiają tablicę "Czarny punkt wodny".
  • Fotografia kolorowa: na tle zbiornika wodnego Zalew Ruda pow. mławski, policjant wspólnie z pracownikami nadleśnictwa ustawiają tablicę "Czarny punkt wodny".
  • Fotografia kolorowa: na tle zbiornika wodnego Zalew Ruda pow. mławski, policjant z pracownikami nadleśnictwa przy tablicę "Czarny punkt wodny".
  • Fotografia kolorowa: na tle zbiornika wodnego Zalew Ruda pow. mławski, widzimy ustawioną tablicę "Czarny punkt wodny".
  • Fotografia kolorowa: na tle zbiornika wodnego Mława, ul. Krajewo, policjant wspólnie z pracownikami nadleśnictwa ustawiają tablicę "Czarny punkt wodny".
Powrót na górę strony