Aktualności

Oszustwo „na funkcjonariusza CBŚP” - bądźmy ostrożni

Data publikacji 14.11.2022

Przestępcy działający metodą „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż oszukują. 78 – letnia seniorka straciła swoje oszczędności. Policja apeluje – SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

10 listopada około godz. 18:00 dyżurny makowskiej policji otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Jak się okazało na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna z informacją o czekającej na nią paczce. Kobieta zakończyła rozmowę mówiąc, że to pomyłka. Po chwili na telefon komórkowy seniorki zadzwonił kolejny mężczyzna, który podając się za funkcjonariusza CBŚP poinformował, że pieniądze 78-latki są zagrożone. Niczego nieświadoma seniorka zaufała swojemu rozmówcy. Do mieszkania seniorki przyszedł kolejny fikcyjny funkcjonariusz CBŚP, by wykonać czynności. W trakcie kobieta zorientowała się że to oszustwo, wtedy mężczyzna zabrał wyłożone na stole pieniądze i wybiegł. Seniorka straciła 10 tysięcy dolarów.

Pamiętajmy:

- funkcjonariusze CBA, Policji, CBŚ nie informują telefonicznie o przestępstwie, którego ofiarą miał być rozmówca. Każdy taki przypadek jest próbą oszustwa. 

- funkcjonariusze nigdy nie żądają okazania,  wypłacenia czy przekazania pieniędzy.

- aby prawidłowo połączyć się z innym nr należy najpierw zakończyć jedno połączenie, jeżeli tego nie zrobimy z drugiej strony odezwie się oszust, który tylko potwierdzi wersję fałszywego funkcjonariusza.

- nigdy przez telefon nie podajemy kwoty posiadanych w domu czy na rachunku bankowym pieniędzy, haseł i loginów umożliwiających dostęp do naszych oszczędności.

 

 

Autor: st. asp. Monika Winnik

Powrót na górę strony