Aktualności

UWAGA na fałszywe SMS-y o niedopłacie za prąd

Data publikacji 28.09.2022

Makowska policja ostrzega przed SMS- ami o niedopłacie za prąd czy inne medium. Na końcu takiej wiadomości znajduje się link, który ma ułatwić płatność. Niestety link odsyła do fałszywej strony poprzez którą logujemy się do swojego konta. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane i dostęp do naszych kont bankowych.

Takie wiadomości coraz częściej otrzymują mieszkańcy naszego powiatu. Oszust podając się za dostawcę energii elektrycznej przesyła na telefon komórkowy wiadomość typu sms sugerujący o niedopłacie za pobraną energię elektryczną, więc planowane jest odłączenie prądu. Jedynym warunkiem zmiany decyzji jest uregulowanie niedopłaty za pośrednictwem podesłanego linku do bankowości elektronicznej.

Odbiorca wiadomości, chcąc szybko uregulować płatność korzysta z przesłanego linku, który prowadził do wyboru banku, a następnie do logowania się na indywidualnym koncie. Jest to jednak fałszywa strona banku. Pokrzywdzony logując się wpisuje swoje dane do bankowości elektronicznej (hasła, loginy).  Oszuści w ten sposób wyłudzają dane i dostęp do naszych kont bankowych.

Co zrobić!!!


Jeśli  otrzymasz  podobną wiadomość, dotyczącą uregulowania płatności i masz jedynie kliknąć w podesłany esemesem  link  do bankowości elektronicznej, to możesz mieć pewność, że to oszustwo. Nie klikaj w podesłany link, nie podawaj loginu i hasła. Jeśli jednak dane zostały wpisane, przerwij transakcję i natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Zablokuj transakcję, a następnie zmień hasło do bankowości elektronicznej. Natomiast, aby sprawdzić czy płatności są uregulowane najlepiej osobiście lub telefonicznie skontaktować się ze swoim dostawcą prądu czy gazu.


Każda osoba może również pomóc w walce z oszustami internetowymi. Wystarczy przekazać ostrzeżenie swojej rodzinie oraz znajomym. Dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

 

 

st. asp. Monika Winnik

Powrót na górę strony