Aktualności

Spotkanie Profilaktyczne Policji z Seniorami: Stop Oszustwom - Bezpieczny Senior

W ramach działań mających na celu ochronę seniorów przed oszustwami, Policja zorganizowała spotkanie profilaktyczne pod hasłem "Stop Oszustwom - Bezpieczny Senior". Wydarzenie miało na celu edukację i podniesienie świadomości starszych osób w zakresie technik stosowanych przez oszustów.

Podczas spotkania seniorzy mieli okazję obejrzeć filmy, które obrazowały różne scenariusze oszustw, takie jak podawanie się za krewnego czy policjanta. Wnikliwe analizy działań przestępczych pozwoliły na ukazanie charakterystycznych cech oszustw, z którymi seniorzy mogą się spotkać.

 

W trakcie wydarzenia odegrane zostały także scenki telefoniczne, gdzie Policjantka wcielająca się w role oszustów próbowała wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane od swoich ofiar. To realistyczne przedstawienie miało na celu uświadomienie seniorom, jak rozpoznawać sygnały alarmowe podczas rozmów telefonicznych i unikać potencjalnych zagrożeń.

 

Policja podkreślała znaczenie ostrożności w udzielaniu informacji osobistych oraz konieczność weryfikacji tożsamości osób kontaktujących się z nimi telefonicznie. Seniorzy otrzymali także praktyczne wskazówki dotyczące zabezpieczania swoich danych oraz radzenia sobie w sytuacjach, w których mogą być narażeni na próby oszustw.

 

Spotkanie zakończyło się dyskusją, gdzie seniorzy mieli szansę zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami. Takie inicjatywy są kluczowe w budowaniu świadomości społecznej oraz wzmocnieniu obronności seniorów wobec coraz bardziej wyrafinowanych działań przestępczych.

 

Pamiętajmy! Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:

- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,

- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,

- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,

- chroń swoje dane osobowe,

- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.

 

mł. asp. Weronika Wujek

Powrót na górę strony