Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu, spotkanie profilaktyczne młodzieży z Policją

Jak bezpiecznie korzystać z sieci, z jakimi zagrożeniami można się spotkać, jak się wtedy zachować, gdzie szukać pomocy, to niektóre z tematów poruszanych w czasie spotkań z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

6 lutego, w ramach obchodzonego Europejskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, dzieci i młodzież ze szkół powiatu łosickiego miały okazję uczestniczyć w spotkaniach profilaktycznych z przedstawicielami policji. To ważne wydarzenie, mające na celu edukację młodych użytkowników internetu oraz promowanie bezpiecznych praktyk online.

Policjanci zaangażowali się w akcję, prezentując dzieciom różne aspekty związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Spotkanie rozpoczęło się od interaktywnych prezentacji, podczas których omówiono potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z internetu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak rozpoznawać ryzykowne sytuacje oraz jak unikać niebezpiecznych zachowań online.

Nie tylko teoretyczne wykłady stanowiły część spotkania. Policjanci, starając się wzbudzić zainteresowanie młodzieży, zaprezentowali również praktyczne przykłady sytuacji, które mogą wystąpić w sieci. Dzięki temu młodzi uczestnicy zyskali lepsze zrozumienie mechanizmów cyberprzemocy, hejtu online i innych zagrożeń.

W trakcie spotkania podkreślano znaczenie rozmów z rodzicami na temat bezpieczeństwa internetowego. Policjanci zachęcali dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami i obawami z najbliższymi, aby razem tworzyć bezpieczne otoczenie online.

Ważnym elementem spotkania było również omówienie sposobów reagowania na sytuacje niebezpieczne. Dzieci otrzymały praktyczne wskazówki dotyczące zgłaszania incydentów policji oraz korzystania z narzędzi zabezpieczających, takich jak blokowanie niechcianych treści czy ustawianie prywatności w mediach społecznościowych.

 

Spotkanie profilaktyczne z policjantami nie było jedynie lekcją straszenia czy zakazywania korzystania z internetu, lecz próbą zbudowania świadomych i odpowiedzialnych użytkowników sieci. Dzieci, uczestnicząc w tej inicjatywie, zyskały nie tylko wiedzę na temat bezpieczeństwa online, ale także zdolność analizy sytuacji i podejmowania świadomych decyzji w cyfrowym świecie.

 

Wspólne zaangażowanie policji i dzieci w edukację na temat bezpiecznego internetu to krok w stronę budowania społeczeństwa, które umiejętnie korzysta z nowoczesnych technologii, dbając o własne bezpieczeństwo i dobro innych użytkowników online.

 

 

mł. asp. Weronika Wujek

   
 
Powrót na górę strony