Aktualności

Zimowa aura zachęca do korzystania z zimowych atrakcji. Ważne jest to, by zachować zasady bezpieczeństwa i nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Załamanie lodu może bowiem zakończyć się tragicznie

Zima niesie ze sobą wiele radości i możliwości aktywności na lodzie. Jednak korzystanie z dzikich lodowisk, czyli naturalnych zamarzniętych akwenów, wiąże się z ogromnymi zagrożeniami.

Przypominamy ze lód na „dzikich lodowiskach” stanowi niewidoczne niebezpieczeństwo, pomimo swojego wyglądu, nie zawsze jest bezpieczny. Nawet jeśli wydaje się stabilny i gładki, może być nieregularnej grubości. To oznacza, że jedno miejsce na lodzie może być znacznie cieńsze od innego, co zwiększa ryzyko pęknięcia i załamania się lodu pod ciężarem osoby. Zmiana warunków atmosferycznych co za tym idzie zmiany temperatury, opady śniegu czy nawet prądy wodne mogą znacząco wpływać na grubość lodu. Co więcej, lód na naturalnych akwenach może być znacznie mniej stabilny niż na kontrolowanych lodowiskach, ponieważ nie jest regularnie sprawdzany i konserwowany. Korzystanie z sadzawek, stawów, kanałów czy rzek nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Nie mamy pewności, że lód jest na tyle wytrzymały, że uniesie nasz ciężar. Może być też pęknięty w miejscu niewidocznym. Grubość tafli lodu może zmieniać się w zależności od prądów wody, nasłonecznienia powierzchni oraz odległości od brzegu.

Pamiętajmy, że lód jest najsłabszy i najcieńszy w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów, filarów, w miejscach porośniętych podwodną roślinnością oraz trzciną i przy brzegach.

 

Jeśli zauważymy, bawiące się dzieci na lodzie będące bez opieki lub wędkarzy, którzy narażają się na niebezpieczeństwo, powinniśmy natychmiast reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112.

Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której ktoś załamał się pod lodem, najważniejsze to zachować spokój i szybko zareagować. Natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy ratunkowy, a następnie staraj się znaleźć przedmiot (patyk, lina) lub inną pomoc, którą można wyciągnąć osobę z wody. Unikaj jednak samodzielnego wchodzenia na lód, ponieważ możesz także zacząć potrzebować pomocy.

 

Po wyciągnięciu osoby z wody istotne jest zadbanie o jej bezpieczeństwo. Spróbuj ją osuszyć i ocieplić, np. poprzez otulenie kocem lub ubraniem. Zwróć uwagę na objawy hipotermii i zacznij udzielanie pierwszej pomocy w zależności od potrzeb, takich jak sztuczne oddychanie lub uciskanie klatki piersiowej w przypadku braku oddechu lub akcji serca.

 

mł. asp. Weronika Wujek

 

Powrót na górę strony