Aktualności

Łosiccy policjanci dwukrotnie odnaleźli mężczyznę w ciągu jednego dnia

Sprawne działania poszukiwawcze policjantów przyczyniły się do szybkiego odnalezienia starszego mieszkańca naszego miasta. Łosiccy policjanci dwukrotnie odnaleźli mężczyznę w ciągu jednego dnia. Informacje, które otrzymali policjanci, wskazywały na duże prawdopodobieństwo, że starszy mężczyzna mógł się zagubić i nie wiedział, jak wrócić do domu.

Do zdarzeń doszło w minioną sobotę (06.01). Pierwsze z nich miało miejsce w godzinach popołudniowych. Łosiccy policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu starszego mężczyzny. Z zebranych informacji wynikało, że 89-latek niepostrzeżenie opuścił dom i nie powrócił. Dyżurna łosickiej komendy niezwłocznie przekazała informację o zaginięciu patrolom. Sytuacja była niepokojąca, zwłaszcza ze względu na wiek mężczyzny, jego stan zdrowia oraz panujące warunki atmosferyczne. Mundurowi sprawdzali ulice miasta i okoliczne tereny. Po około 2 godzinach poszukiwany senior został odnaleziony przez sąsiada. Policjanci przekazali mężczyznę przybyłej na miejsce załodze pogotowia. Kolejne zgłoszenie dotyczące zaginięcia mężczyzny dyżurny łosickiej komendy odebrał po godzinie 23:00. Syn zaginionego starszego mężczyzny poinformował, że jego ojciec ponownie opuścił miejsce zamieszkania i poszedł w nieznanym kierunku. I w tym przypadku interwencja policji odegrała kluczową rolę w odnalezieniu zaginionego 89-latka. W poszukiwaniach wzięli udział policjanci z łosickiej komendy, wspierani przez inne służby i ochotników. Sprawne działania poszukiwawcze policjantów przyczyniły się do szybkiego odnalezienia starszego mieszkańca naszego miasta. Po zbadaniu przez wezwaną na miejsce załogę pogotowia, senior z objawami wychłodzenia został zabrany do szpitala.

 

Pamiętajmy!

 

Opieka nad osobami starszymi, zwłaszcza tymi dotkniętymi chorobami neurodegeneracyjnymi, wymaga szczególnej troski i zaangażowania. Niestety, zaniedbywanie tej odpowiedzialności może prowadzić do dramatycznych sytuacji. Ze względu na wiek, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo, stres wynikający z zagubienia się może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu.

 

Przyczyny zaginięć osób starszych z demencją:

 

1. Zanik pamięci i dezorientacja: Osoby starsze z demencją mogą łatwo się dezorientować nawet w otoczeniu, które dobrze znają, co prowadzi do zaginięcia.

2. Impulsywność i chwiejność emocjonalna: Choroba może prowadzić do impulsywnych zachowań, w wyniku których osoba z demencją opuszcza bezpieczne otoczenie.

3. Samotność i frustracja: Brak zrozumienia sytuacji oraz uczucie samotności lub frustracji mogą skłonić osobę z demencją do wyjścia bez nadzoru.

4. Potrzeba przeszłości lub rutyny: Czasami osoby starsze z demencją mogą próbować wrócić do miejsc związanych z ich przeszłością, nawet jeśli są one dawno opuszczone.

 

Metody zapobiegania zaginięciom osób z demencją:

 

1. Monitoring i lokalizacja: Wykorzystanie technologii do śledzenia GPS lub noszenie urządzeń lokalizacyjnych może pomóc w szybkim odnalezieniu zaginionej osoby.

2. Zabezpieczenie domu: Instalacja zamków zabezpieczających, alarmów lub monitoringów może zapobiec wyjściu osoby z demencją bez nadzoru.

3. Monitoring i lokalizacja: Wykorzystanie technologii do śledzenia GPS lub noszenie urządzeń lokalizacyjnych może pomóc w szybkim odnalezieniu zaginionej osoby.

4. Edukacja opiekunów i społeczeństwa: Wiedza na temat demencji, jej objawów i sposobów postępowania w przypadku zaginięcia może znacznie zwiększyć szansę na szybkie odnalezienie zaginionej osoby.

5. Tworzenie bezpiecznego otoczenia: Dbanie o to, aby otoczenie, w którym przebywa osoba starsza z demencją, było bezpieczne, przystosowane do jej potrzeb i jednocześnie ograniczało możliwość wyjścia bez nadzoru.

 

Apelujemy, aby wzmóc czujność nad osobami, za które jesteśmy odpowiedzialni, szczególnie tymi, które ze względu na wiek, czy różne schorzenia mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie.

 

mł. asp. Weronika Wujek

 

Powrót na górę strony