Aktualności

Uważaj na oszustów, którzy podszywają się pod znajomych lub rodzinę na portalach społecznościowych

W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych oszustw są te, w których przestępcy podszywają się na portalach społecznościowych pod znajomych lub rodzinę, prosząc o pomoc finansową. Pokrzywdzeni, nie upewniając się czy rzeczywiście rozmawiają ze swoimi bliskimi, przekazują kody BLIK przestępcom, którzy następnie wypłacają ich pieniądze z bankomatów w różnych częściach Polski.

W ubiegłym tygodniu do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łosicach zgłosiła się 45-letnia mieszkanka Łosic. Kobieta poinformowała, że osoba podająca się za jej koleżankę na jednym z portali społecznościowych poprosiła ją o krótkotrwałą pożyczkę i przelanie pieniędzy na podany przez nią numer konta bankowego. Ponieważ 45-latka była przekonana, że koresponduje ze swoją koleżanką, postanowiła pomóc koleżance i przelała pieniądze na wskazane konto. Po zatwierdzeniu transakcji w aplikacji mobilnej pokrzywdzona skontaktowała się telefonicznie ze znajomą. Niestety okazało się, że konto na portalu społecznościowym zostało zahakowane a pieniądze wpadły prosto w ręce oszusta. W ten sposób 45-latka straciła ponad 800 złotych.

Pamiętaj, że zachowanie ostrożności i weryfikacja tożsamości przed dokonaniem jakichkolwiek transakcji finansowych lub przekazaniem pieniędzy mogą pomóc uniknąć potencjalnych oszustw na portalach społecznościowych. To bardzo istotne! Oszuści często podszywają się pod rzeczywistych znajomych na portalach społecznościowych, próbując uzyskać informacje poufne lub proponując fałszywe oferty. Istnieje kilka sposobów, aby nie dać się oszukać przez fałszywe konta na portalach społecznościowych:

 

1. Weryfikacja tożsamości: Upewnij się, że rozmawiasz z rzeczywistym znajomym. Skontaktuj się z tą osobą poza portalem społecznościowym, używając innej formy komunikacji (telefon, wiadomość tekstowa itp.), aby potwierdzić ich tożsamość.

 

2. Ostrzeżenia o nietypowych prośbach: Bądź ostrożny wobec nietypowych próśb o pieniądze, dane osobowe, czy udostępnienie poufnych informacji, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle i nie wydają się typowe dla zachowania tego znajomego.

 

3. Sprawdź szczegóły: Zwróć uwagę na szczegóły w komunikacji. Oszuści mogą popełniać błędy ortograficzne lub używać niepasującego języka do normalnego sposobu wypowiedzi twojego znajomego.

 

4. Ustawienia prywatności: Regularnie sprawdzaj swoje ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, aby kontrolować, kto ma dostęp do twoich danych i treści.

 

5. Edukacja o cyberbezpieczeństwie: Dziel się wiedzą o cyberbezpieczeństwie z innymi. Pomaganie znajomym zrozumieć zagrożenia internetowe może ograniczyć ryzyko stania się ofiarą oszustwa.

 

7. Ostrzeżenia przed historiami pilnymi: Uważaj na historie pilności, nagłych wypadków, czy dramatycznych opowieściach, które mogą być wykorzystane do nakłonienia cię do szybkiego przelania pieniędzy.

 

8. Zgłoś podejrzane konta: Jeśli podejrzewasz, że konto jest fałszywe, zgłoś je do administracji portalu społecznościowego.

 

Pamiętaj, że zachowanie czujności i ostrożność podczas komunikacji w sieci może pomóc w uniknięciu oszustw i utraty danych osobowych lub finansowych.

 

 

mł. asp. Weronika Wujek

 

Powrót na górę strony