Aktualności

Dzień otwarty w Komendzie Powiatowej Policji w Łosicach

Jakie wymagania musi spełnić kandydat do służby w Policji, jakie trzeba mieć umiejętności i predyspozycje by zostać policjantem, jak wygląda sama służba? To w ramach „Dnia Otwartego” łosickiej komendy, na te oraz inne pytania usłyszeli dzisiaj odpowiedź uczniowie szkół.

Uczniowie, zwiedzając łosicką komendę „od środka” zapoznali się z codzienną pracą policjantów. Na dziedzińcu komendy funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt wykorzystywany przez policjantów w czasie służby, w tym sprzęt chroniący policjantów w trakcie zabezpieczania różnego rodzaju imprez, gdzie może zaistnieć konieczność zastosowania przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego. Dzieci i młodzież miały możliwość obejrzenia wyposażenia radiowozów wykorzystywanych przez policjantów „konwojówki”, którzy przedstawili policjanci Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu.

Z uczniami spotkali się również Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego asp. Marek Wawrzyszczuk oraz Naczelnik Wydziału Prewencji asp. sztab. Piotr Kozioł, którzy omówili główne zadania, jakie wykonują policjanci zarówno służb prewencyjnych, jak i ruchu drogowego. Oprócz wyposażenia radiowozów, specyfiki i sposobu pełnienia służby przez policjantów, dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się też pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Prowadzący spotkanie informowali o możliwościach rozwoju zawodowego i awansu nowych policjantów. Uczniowie poznali też strukturę funkcjonowania jednostki i zweryfikowali swoje wyobrażenia o zawodzie policjanta, a także zapoznali się w praktyce z jego specyfiką.

O szczegółach dotyczących procedury kwalifikacyjnej do służby w Policji opowiedziała zainteresowanym Inspektor ds. Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Łosicach Małgorzata Guzek, która przekazała niezbędne informacje związane z aktualnie prowadzonym naborem do Policji oraz przekazała słuchaczom ulotki o aktualnych zasadach i warunkach rekrutacji do Policji.

Na dziedzińcu jednostki uczniowie mieli możliwość obejrzenia wyposażenia radiowozów oraz obejrzenia pokazów tresury psów służbowych. Młodzież mogła zobaczyć, jak psy reagują na komendy wydawane przez policjanta, a nawet wykonują jego polecenia bez komendy głosowej, przekazywane jedynie za pomocą gestów. Policjanci wyjaśnili, na czym polega tresura psów służbowych oraz jaką rolę odgrywa systematyczne szkolenie umiejętności psa w budowaniu więzi między przewodnikiem i zwierzęciem.

Mundurowi podkreślali podczas rozmów z młodzieżą, że w zawodzie policjanta bardzo ważna jest empatia, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, ale przy tym duża odporność psychiczna, opanowanie i odwaga, gdyż stróże prawa w codziennej służbie spotykają się ze stresującymi sytuacjami, które niejednokrotnie zagrażają ich życiu i zdrowiu, przy czym, jednak najważniejsza jest satysfakcja niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Powrót na górę strony