Aktualności

Wszystkich Świętych-apel Policji

Data publikacji 13.12.2016

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych na drogach nastąpi zwiększony ruch pieszych i pojazdów, nie tylko w rejonie cmentarzy, ale także na głównych i lokalnych drogach. W tym podniosłym okresie, powinniśmy zwrócić także szczególna uwagę na bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań. Apelujemy także o dokładne zaplanowanie trasy i środku transportu tak, aby w sposób bezpieczny odwiedzić groby naszych bliskich. Na drogach i osiedlach mieszkaniowych zwiększy się ilość policjantów.

Już niebawem będziemy odwiedzać groby swoich bliskich. Bezpieczeństwo w tym szczególnym czasie możemy podzielić na trzy obszary.

 

Pierwszy z nich to bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tym czasie  podczas podróży powinna nam towarzyszyć zwiększona rozwaga i koncentracja. Należy pamiętać, że na drogach będziemy mogli spotkać wielu tzw. ,,niedzielnych kierowców".  W związku z tym  szczególną uwagę przyłóżmy do jednej z podstawowych zasad w ruchu drogowym, czyli o zasadzie ograniczonego zaufania.

 

Pamiętajmy, że w rejonie cmentarzy nastąpi zmiana organizacji ruchu, dlatego nie jeździmy na pamięć. Należy się stosować do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę w rejonie nekropolii.

Policjanci będą zwracać również uwagę na kilka zasadniczych kwestii: prędkość na drogach, trzeźwość kierowców, stan technicznych pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

 

Zwracamy się także z apelem do pieszych o noszenie elementów odblaskowych. W tym czasie często ubrani w ciemne kolory jesteśmy dla kierujących po prostu niewidoczni, założona choćby opaska na nogę zdecydowanie spowoduje, że to nie my będziemy ofiarą potrącenia. Rozmawiajmy o tym z dziećmi i przy najbliższej okazji z naszymi babciami i dziadkami, wyposażmy ich w element odblaskowy, który być może okaże się najcenniejszym prezentem jaki mogą od nas otrzymać, ponieważ uratuje im życie!

 

Drugi obszar to właściwe zabezpieczenie naszego mienia podczas nieobecności. Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien w naszych domach i mieszkaniach, a  w przypadku posiadania alarmu, to należy go uaktywnić.

 

 Często najlepszym zabezpieczeniem będzie nasz czujny sąsiad. Udając się w podróż, na Święta poprośmy sąsiadów o zwracanie uwagi na nasz dom, czy też mieszkanie.

 

Pozostawmy sąsiadom nasze numery telefonów, pod którymi będziemy dostępni oraz kiedy będziemy wracać z powrotem do domu. We wnętrzu zaparkowanych pojazdów nie zostawiajmy w widocznych miejscach żadnych wartościowych przedmiotów np. telefonów, nawigacji samochodowych, czy portfeli.

 

Ostatni z obszarów, to bezpieczeństwo na terenie cmentarza oraz w środkach komunikacji. Warto zastanowić się nad wybraniem się na groby naszych bliskich jeśli oczywiście jest to możliwe środkami komunikacji publicznej.

 

Dzięki temu unikniemy kłopotu z utrudnionym dojazdem oraz zaparkowaniem naszego pojazdu. Wybierając się na  groby naszych bliskich nie bierzmy ze sobą większej ilości gotówki, czy też innych wartościowych przedmiotów.

 

 Dokumenty, kluczyki od pojazdu oraz telefony komórkowe , należy dobrze schować, aby nie narazić się na ich zgubienie, lub kradzież. Rzeczy wartościowe powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach odzieży, a torebki z przodu, abyśmy cały czas mieli je na oku. Absolutnie niedopuszczalne jest również noszenie różnego rodzaju kart bankomatowych czy też płatniczych z napisanym obok numerem PIN.

 

Zwiększoną ilość policjantów spotkamy na drogach i w okolicach cmentarzy, ale także, m.in. funkcjonariusze ,,po cywilnemu” będą pełniły służbę na cmentarzach w celu przeciwdziałania kradzieżom. Dodatkowo więcej patroli policyjnych spotkamy w okolicach dużych parkingów, blokowisk, jak również osiedli domów jednorodzinnych.

Powrót na górę strony