Aktualności

Policja apeluje! UWAGA na dzikie zwierzęta na drodze

Data publikacji 16.03.2023

Lipscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i nieprzekraczanie prędkości w szczególności w miejscach gdzie na drogę mogą wyjść dzikie zwierzęta.

Miejsca takie są oznaczone znakiem ostrzegawczym A-18B „Uwaga dzikie zwierzęta" Nie lekceważmy tego znaku.

Na terenie powiatu lipskiego można zauważyć taki znak. Ostrzega on, że ryzyko wtargnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność oraz obserwujmy pobocze.  Zmniejszmy prędkość aby w przypadku wtargnięcia zwierzęcia na drogę mieć czas na wykonanie manewru hamowania lub ominięcia zwierzyny.

Musimy mieć jednak świadomość, że do takiego typu zdarzeń nie dochodzi tylko w rejonach lasu ale również w rejonach pól, na obszarach zabudowanych czy głównych ciągach komunikacyjnych.

Zderzenie samochodu z sarną, dzikiem czy łosiem może mieć tragiczne skutki nie tylko dla zwierzęcia ale również dla kierującego i pasażerów.

PAMIĘTAJMY!!!

- największą aktywność dzikie zwierzęta przejawiają o zmierzchu i o świcie,                                                         

-jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy,                                                                                  

-jeśli są osoby ranne niezwłocznie udzielić pomocy,

- nie można przemieszczać, usuwać a nawet dotykać zwierzęcia. Ranne zwierzę może być agresywne , ponadto może mieć wściekliznę,

- w takiej sytuacji należy zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny skieruje na miejsce patrol policji, poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii .

Pamiętajmy o rozwadze i skupieniu na drodze

 

asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony