Aktualności

„AKTYWNY I ŚWIADOMY SENIOR W ŚWIECIE FINANSÓW"

Data publikacji 14.02.2019

We wtorek w Lipskim Centrum Kultury w Lipsku odbyło się spotkanie z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku inaugurujące cykl spotkań w ramach projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

W spotkaniu udział wzięło ponad 50 seniorów z terenu powiatu lipskiego. Gościem specjalnym była dyrektor Oddziału Banku Polskiego PKO Pani Edyta Jabłońska oraz młodszy ratownik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku Mateusz Wudaczyk. Szkolenie rozpoczęli lokalni koordynatorzy projektu Lider Seniorów Grażyna Szewczyk oraz sierż. Karolina Mendyk z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Lipsku, którzy przywitali zgromadzonych gości i omówili założenia projektu "Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”.

W pierwszej części spotkania przedstawicielka banku omówiła zagrożenia związane z bankowością elektroniczną oraz wskazała niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na seniora podczas korzystania z kart bankomatowych. Mówiła m.in. o tym, na co trzeba zwracać uwagę przy bankomacie, poinformowała o wszelkiego rodzaju urządzeniach, które mogą być umieszczane przez przestępców na bankomatach i dzięki którym przestępcy w sposób nieuprawniony mogą uzyskiwać informacje dotyczące nr pin. Informowała również o sposobach postępowania w przypadku zatrzymania karty przez bankomat.

W dalszej części sierż. Karolina Mendyk mówiła o rodzajach przestępstw, na które narażeni są seniorzy, którzy w sposób niewłaściwy obchodzą się z kartą bankomatową, przekazała kilka zasad bezpieczeństwa dotyczących m.in. przechowywania kart bankomatowych i nr pin i przedstawiła najpopularniejsze metody oszustw i sposoby działania sprawców na szkodę osób starszych.

Ostatnim prelegentem tego szkolenia był ratownik medyczny Mateusz Wudarczyk, który przeprowadził szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy Słuchacze mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na profesjonalnym sprzęcie używanym na co dzień do szkoleń zawodowych służb ratowniczych.

Kolejne szkolenie już niebawem. Serdecznie zapraszamy.

mł. asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony