Kampania antydopalaczowa

"Dopalacze kradną życie"

Data publikacji 29.11.2016

W ciągu ostatniego roku w środkach masowego przekazu bardzo dużo mówi się o zatruciach tzw. dopalaczami oraz innymi środkami psychotropowymi. Niestety, coraz więcej młodych ludzi sięga po nie, nie zdając sobie sprawy jak są niebezpieczne dla zdrowia i jakie wywołują negatywne skutki dla organizmu zarówno fizyczne i jak psychiczne. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na narkotyk, a skutki ich zażywania mogą być tragiczne.

Dopalacze kradną życie – to nazwa akcji profilaktycznej, łączącej wszystkie osoby, którym zależy
na walce z tymi niebezpiecznymi substancjami. Dlatego 29 lipca 2015 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podczas inauguracji kampanii, podpisany został pakt przeciwko dopalaczom. Pakt przeciwko dopalaczom został podpisany m.in. przez Premier - Ewę Kopacz,

Teresę Piotrowską - Minister Spraw Wewnętrznych,

Borysa Budkę - Ministra Sprawiedliwości, 

Mariana Zembalę - Ministra Zdrowia,

Andrzeja Halickiego - Ministra Administracji i Cyfryzacji,

Urszulę Augustyn - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

nadinsp. Cezarego Popławskiego - Zastępcę Komendanta Głównego Policji.

Akcję wsparli dodatkowo:

Rzecznik Praw Dziecka, Główny Inspektor Sanitarny, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Miejski w Wyszkowie, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Radio, FAKT, TVP, ks. Arkadiusz Nowak, Onet.pl, oraz Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie.

Ambasadorami akcji zostali Jerzy Owsiak oraz Marcin Gortat.

Do akcji w ciągu niespełna miesiąca dołączyło wiele osób m.in. przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy oraz instytucje i organizacje pozarządowe.

Celem kampanii jest poszerzanie świadomości młodych ludzi nt. niebezpieczeństw związanych
z zażywaniem dopalaczy. Akcja skierowana jest także do rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Liczby przerażają – od stycznia do lipca 2015 r.  odnotowano ponad 4000 interwencji medycznych związanych z zażyciem/zatruciem tymi niebezpiecznymi substancjami.

Działania Policji skupione na zatrzymywaniu rozprowadzających narkotyki, postanowiono wspomóc działaniami profilaktycznymi i kampanią społeczną. Uruchomiony został również profil akcji Dopalacze kradną życie na Facebooku (facebook.com/dopalaczekradnazycie). Będą tam publikowane m.in. aktualności dotyczące przedsięwzięcia, informacje o  działaniach Policji oraz zdjęcia osób, które dołączyły do wspomnianej inicjatywy.

Ruszyła także mapa zdarzeń antydopalaczowych. Na stronie www.msw.gov.pl/dopalaczekradnazycie zamieszczona została pełna lista podejmowanych lub planowanych działań profilaktycznych związanych z walką z tymi niebezpiecznymi substancjami.

 

 

źródło: https://msw.gov.pl/

Powrót na górę strony