Aktualności

Takiego widowiska w Kozienicach jeszcze nie było „Bezpieczna kąpiel”– inauguracja sezonu

„Bezpieczna kąpiel” – wczoraj, pod takim hasłem, tym razem w Kozienicach odbył się festyn dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych poświęcony bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku, który został przygotowany przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu i Komendę Powiatową Policji w Kozienicach. Inaugurację bezpiecznego sezonu nad wodami Mazowsza swoim patronatem objął Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung oraz Burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka.

Za kilka dni początek wakacji, słoneczna pogoda i ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku nad wodą. Musimy jednak pamiętać z czym wiąże się taki czas. Jest to nie tylko przyjemność i zabawa, niestety gdy wykażemy się lekkomyślnością może pojawić się zagrożenie mogące doprowadzić do tragedii.

 

W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 49 osób. Najczęściej wypadki te powodowane są lekkomyślnością, niejednokrotnie połączoną u osób dorosłych z alkoholem. Groźnie jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk. W trakcie festynu organizatorzy starali się uświadomić i uczulić na wszystkie niebezpieczeństwa, aby wypoczynek nad wodą był tylko przyjemnością.

 

Policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu oraz kozieniccy funkcjonariusze w ramach działań Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą opowiadali uczestnikom festynu jak bezpiecznie wypoczywać podczas wakacji. Wręczyli też dzieciom mnóstwo materiałów profilaktycznych właśnie o tym, jak uniknąć zagrożeń podczas letniego wypoczynku. Przygotowano atrakcyjne pokazy umiejętności służb ratownictwa wodnego. Każdy chętny mógł też nauczyć się, jak wyciągnąć z wody tonącego i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrowano działania pościgowe policji wodnej, podczas których policjanci na łodziach motorowych pokazali, jak zatrzymuje się jednostki pływające stwarzające zagrożenie na wodzie. WOPR zaprezentował style pływania oraz przeprowadził akcję ratowniczą przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zarówno podręcznego, jak i sprzętu ciężkiego, w tym skutera. Swoje umiejętności zaprezentowali także kozieniccy strażacy wykorzystując do działań wodnych płetwonurka. Nie odbyło się także bez prezentacji tresury psów policyjnych oraz akcji gaszenia pożaru poprzez zrzut wody z samolotu dromader, który został zaprezentowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

 

Każdy z pokazów był szczegółowo omówiony przez specjalistów, a dzieci ochoczo przyłączały się do dyskusji na temat bezpiecznego zachowania. Pokazy wspólnie z uczestnikami festynu oraz zaproszonymi gośćmi obserwował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Tomasz Michułka wraz z I Zastępcą insp. Markiem Świszczem i Szefem Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach mł. insp. Tomaszem Cybulskim. Umiejętności prezentujacych podziwiał także m.in. Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka Zastępca Brumistrza Gminy Kozienice Małgorzata Bebelska, Dyrektor Wydziału Edukacji Robert Boryczka,  Naczelnicy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu podinsp. Witaold Krawczyk oraz podinsp. Agnieszka Guza, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach bryg. Paweł Potucha, Krystyna Wilkowska Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kozienicach, Andrzej Grabkowski Prezes Środowiskowo – Lekarskiego WOPR, Radosław Gola Starszy Ratownik Kierownik Drużyny WOPR Kozienice, Edyta Nowicka Kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Tomasz Sot – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice zs. w Pionkach, Bogumiła Iskra Dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział Rejonowy w Kozienicach, Krzysztof Karczmarski Dyrektor Ośrodka Profilaktyki Uzależnień w Kozienicach Robert Król oraz Wojciech Bieniek Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP województwa mazowieckiego, Gospodarz obiektu Marcin Zmitrowicz – Dyrektor Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach, Kapelan Policji – ks. Tomasz Pastuszta. Pokazy zaszczycili swoją obecnością sponsorzy tego wydarzenia Jan Mazurkiewicz Wiceprzewodniczący Zarządu Enea Wytwarzanie, Piotr Kutkowski Kierownik Biura Komunikacji Zarządu Enea Wytwarzanie oraz Wolontariusze z Wolontariatu Pracowniczego Enea Wytwarzanie.

 

   

Kozienice Idealne na Szczęście” pokazy nad Jeziorem w Kozienicach na długo pozostaną w pamięci zaproszonych gości jak i dzieci, które do tej pory nigdy nie oglądały tak pięknego pokazu.

Komenda Powiatowa Policji w Kozienicach jeszcze raz życzy wszystkim dzieciom, młodzieży i mieszkańcom z powiatu kozienickiego bezpiecznych i szczęśliwych Wakacji. 

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony