Aktualności

Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z seniorami

Data publikacji 15.03.2023

Kontynuacja spotkań ze społecznością lokalna ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie świadomości o aktualnych zagrożeniach. Tym razem dzielnicowy z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą wspólnie z profilaktykiem rozmawiali z seniorami z Głowaczowa.

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą sierż. szt. Tomasz Dąbrowski oraz sierż. szt. Ewa Kostrzewa z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii  w Kozienicach  wczoraj 14 marca przeprowadzili prelekcje dla seniorów z Głowaczowa w Budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 seniorów.
Policjanci apelowali do seniorów o zachowanie czujności i zasady ograniczonego zaufania wobec osób, które przez telefon podszywają się pod różne osoby i naciągają rozmówcę na przekazanie pieniędzy, a niejednokrotnie oszczędności życia.


Najbardziej narażoną grupą społeczną na utratę oszczędności są seniorzy. W dużej mierze wynika to z tego, że często osoby te zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi najbliższymi, więc nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych i na ogół dużą wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu podejmują pochopne decyzje, nie zastanawiając się nad ich ewentualnymi konsekwencjami.


Spotkanie policjantów z seniorami miało na celu podniesienie ich świadomości na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać oraz sposobów ich unikania. Dzielnicowy przestrzegał starsze osoby przed stosowaną przez oszustów formą wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”. To była dobra okazja by w ramach kampanii „Świadomy-Czujny -Bezpieczny” porozmawiać o nowych zagrożeniach podczas korzystania z internetu, jakim jest przestępstwo na „zdalny pulpit”.


Podczas tak miłego spotkania policjanci przypomnieli zgromadzonym osobą o zasadach ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych.

 

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony