Aktualności

Jutro działania „Trzeźwość w przewozie osób”

Data publikacji 19.02.2017

20 lutego br., policjanci ruchu drogowego na drogach naszego powiatu prowadzić będą działania pn. „Trzeźwość w przewozie osób". W czasie akcji policjanci szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość kierowców autobusów, busów, taksówek, prędkość z jaką poruszają się prowadzonymi przez siebie pojazdami oraz ilość pasażerów w tych pojazdach i sposób ich przewożenia.

Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego w szczególności kierujących pojazdami jest jednym  z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie będąc samoistną przyczyną wypadków, zmiany psychomotoryczne kierowcy sprzyjają popełnianiu błędów w zachowaniu się na drodze, przy równoczesnym bagatelizowaniu możliwych konsekwencji tych błędów. Przepisy prawne w sposób szczegółowy określają dozwolone progi trzeźwości oraz konsekwencje ich przekraczania przez kierujących pojazdami, jednak skuteczność dotychczas stosowanych środków represyjnych oraz przedsięwzięć prewencyjnych nie jest wystarczająca i w dalszym ciągu  nie zniechęca wielu kierujących do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.

Policjanci pełniący służbę na drogach powiatu, zwrócą również uwagę na sposób przewożenia pasażerów pojazdami. Ważne jest, aby kierowcy używali fotelików bezpieczeństwa lub podwyższeń przy przewozie najmłodszych, pamiętali o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewozili nie więcej pasażerów, niż jest miejsc wpisanych w dowód rejestracyjny pojazdu.

 


 

Autor : mł. asp.. Ilona Tarczyńska

KPP Kozienice

 

Powrót na górę strony