Aktualności

DZISIAJ DZIAŁANIA "BEZPIECZNE PRZEJŚCIE"

Data publikacji 12.04.2018

Dzisiaj pod szczególnym, policyjnym nadzorem będą przejścia dla pieszych. Działania prowadzone są systematycznie. Policjanci kontrolują zachowanie pieszych ale także kierujących względem pieszych uczestników ruchu drogowego. Wszystko po to by ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych na przejściach dla pieszych.

Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz przywrócenie znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”, o którym często zapominają kierowcy jak i niechronieni użytkownicy dróg.  Policjanci reagować będą na wykroczenia kierujących pojazdami popełniane bezpośrednio  przed i na przejściach dla pieszych. Będą również informować kierujących o konsekwencjach wynikających z nieodpowiedzialnych zachowań w rejonach przejść.

Policja przypomina, że w świetle prawa przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego z nich przekracza 100 metrów. W takim przypadku dozwolone jest przejście przez ulicę o ile nie utrudni to ruchu pojazdom. Decydując się na taki ruch pieszy musi sobie zdawać sprawę z tego, że w przeciwieństwie do tzw. „zebry”, przechodząc przez jezdnię nie ma pierwszeństwa. Bezwzględne pierwszeństwo ma wtedy, gdy znajduje się na oznakowanym przejściu.

Celem przeprowadzanych cyklicznie działań jest również kształtowanie bezpiecznych zachowań w relacjach kierujący – pieszy.

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

 

 

Powrót na górę strony