Aktualności

10 marca działania bezpieczne przejście dla pieszych

Data publikacji 09.03.2018

Jutro od godzin rannych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach na całym terenie powiatu kozienickiego prowadzić będą działania pod nazwą „Bezpieczne Przejście”.

W 2017 roku na terenie  powiatu kozienickiego doszło do 76 wypadków drogowych w wyniku, których 107 osób zostało rannych a 14 straciło życie, w tym 11 wypadków było z udziałem pieszych w których 13 osób zostało rannych i 2 osoby zmarły.  

Podczas działań policjanci w szczególności będą dążyli do poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, będą uświadamiać jak ważny jest znak „Przejście dla pieszych” zarówno dla pieszych, którzy sami muszą się upewnić czy są bezpieczni jak i kierujących, którzy zbliżając się do przejścia dla pieszych są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności.  Ponadto policjanci będą reagowali na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych, którzy nie zawsze stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Przypominamy również o noszeniu elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni na drodze. Noszenie odblasków nawet na terenie zabudowanym nic nie kosztuje – ale może uchronić nasze życie !!!

Policja ostrzega – kierując samochodem , podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, chwila roztargnienia może zakończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Bezpieczeństwu na drodze nie sprzyjają także warunki pogodowe tj. opady deszczu, mgła, szybko zapadający zmierzch. W takich okolicznościach powinniśmy maksymalnie skupić swoją uwagę na drodze. Zasada ostrożności dotyczy także pieszych – zanim wejdziemy na przejście warto upewnić się czy kierowca nas widzi i nie wymusimy na nim gwałtownego, niebezpiecznego hamowania. Warto także nosić na wierzchniej odzieży, torbie lub plecaku elementy odblaskowe – także w mieście. 

 

 

Autor mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony