Aktualności

Jutro działania „Bezpieczne przejście”

Data publikacji 15.11.2017

Jutro policjanci z wydziału ruchu drogowego kozienickiej komendy prowadzić będą działania prewencyjno – kontrolne w rejonach przejść dla pieszych pn. „Bezpieczne Przejście”.

Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz przywrócenie znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”, o którym często zapominają kierowcy jak i niechronieni użytkownicy dróg.  Policjanci reagować będą na wykroczenia kierujących pojazdami popełniane bezpośrednio  przed i na przejściach dla pieszych. Będą również informować kierujących o konsekwencjach wynikających z nieodpowiedzialnych zachowań w rejonach przejść.

Policja przypomina, że w świetle prawa przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego z nich przekracza 100 metrów. W takim przypadku dozwolone jest przejście przez ulicę o ile nie utrudni to ruchu pojazdom. Decydując się na taki ruch pieszy musi sobie zdawać sprawę z tego, że w przeciwieństwie do tzw. „zebry”, przechodząc przez jezdnię nie ma pierwszeństwa. Bezwzględne pierwszeństwo ma wtedy, gdy znajduje się na oznakowanym przejściu. Pamiętajmy również, że wykroczeniem jest przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. Rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę drogi.

Przypominamy wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o noszeniu elementów odblaskowych, mały element  noszony nawet w mieście zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze.

 

Autor: mł. asp Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony