Aktualności

Dziś działania „Widoczny na drodze. Bezpieczny po zmroku”

Data publikacji 03.11.2017

Krótszy dzień, mgliste poranki to pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni. To czas, aby przypomnieć sobie o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych, o korzyściach używania ich na co dzień oraz obowiązkach prawnych. Okazuje się, że wciąż jeszcze niektórzy piesi igrają z losem ryzykując życie, a w najlepszym przypadku mandat. Policjanci przypominają: Widoczny na drodze – znaczy bezpieczny!

Jesień to nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka co związane jest z problemami z koncentracją. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na skupienie się podczas jazdy, co pomoże kierującym uniknąć groźnych sytuacji na drodze. Okres ten charakteryzuje się obniżeniem widoczności, dlatego mogą wystąpić problemy z prowadzeniem pojazdu i oceną odległości.


Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, zwolnić w myśl zasady – wolniej znaczy bezpieczniej!


Policjanci kierują szczególny apel do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Odblaski sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Nie mamy wpływu na pogodę ale możemy mieć wpływ na własne bezpieczeństwo. Dlatego policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

 

Autor: mł. asp Ilona Tarczyńska

KPP Kozienice

Powrót na górę strony