Aktualności

Apel policjantów do kierowców i pieszych - uważajmy na drogach!

Data publikacji 08.02.2024

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w tym trudnym okresie zimowym. Niekorzystne warunki atmosferyczne i szybciej zapadający zmrok wpływają negatywnie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Zimowa aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Szybciej zapadający zmrok, gołoledź, opady śniegu czy deszczu stanowią duże zagrożenie zarówno dla kierowców jak i pieszych.

Pamiętajmy! Piesi to grupa użytkowników dróg, która podczas zdarzenia drogowego jest szczególnie narażona na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinni wzmóc czujność, zachować szczególną ostrożność, a także zdjąć nogę z gazu. Kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również temu, który na to przejście wchodzi.

Piesi natomiast powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić tuż pod nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Pieszy zobowiązany jest do stosowania odblasków poza terenem zabudowanym. Odblaski mogą uratować życie.

Niezależnie czy jesteśmy pieszym, czy kierowcą, powinno nam jednakowo zależeć na naszym wspólnym bezpieczeństwie. Zachowajmy ostrożność, aby na naszych drogach nie dochodziło do niepotrzebnych tragedii.

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony