Aktualności

Nakaz i zakaz dla sprawcy przemocy domowej

Data publikacji 27.03.2023

W sobotę (25.03) dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie w związku ze zgłoszeniem stosowania przemocy w rodzinie wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Sprawcą przemocy okazał się 37-letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego. Za znęcanie się nad członkami rodziny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (25.03) dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia w związku ze zgłoszeniem stosowania przemocy fizyczne i psychicznej wobec 31-letniej mieszkanki powiatu gostynińskiego oraz jej 13-letniej córki. Sprawcą przemocy domowej okazał się być mąż kobiety, 37-letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego. Mężczyzna w chwili zatrzymania przez policjantów miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. W związku z wydanym nakazem oraz zakazem najbliższe 14 dni 37-latek spędzi poza miejscem zamieszkania żony i córki.

Mężczyźnie za znęcanie się nad członkami rodziny grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Nakaz lub zakaz tracą moc po upływie 14 dni od ich wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

 

Nie bójmy się zgłaszać przemocy domowej. Apelujemy do świadków takich sytuacji o właściwą reakcję. Przekazany w porę Państwa sygnał może zapobiec tragedii oraz zakończyć przemoc domową, która czasami jest stosowana w rodzinie od wielu lat. Zapewniamy, że wobec domowych agresorów zawsze będziemy działać w sposób zdecydowanie, m.in. izolując ich od członków rodziny.

 

 

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony