Aktualności

„ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY” kolejne działania gostynińskich policjantów

Data publikacji 24.03.2023

Gostynińscy policjanci tym razem spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach w ramach kampanii "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY”, która jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. W trakcie spotkania funkcjonariusze omawiali metody oszustw jakimi posługują się przestępcy.

W poniedziałek (20.03) w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach odbyło się spotkanie gostynińskich policjantów z uczniami klas VI,VII,VIII w ramach policyjnej kampanii społecznej "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY”. Głównym celem spotkania było przekazanie uczniom informacji o zagrożeniach związanych z metodami oszustw: „na wnuczka, policjanta, pracownika banku” czy metodą na tzw. „zdalny pulpit”. W trakcie spotkania policjanci odtworzyli przykładowe filmy przedstawiające metody oszustw.

Bądź świadomy – czujny – bezpieczny

  • Nigdy nie instaluj na telefonie lub komputerze aplikacji niewiadomego pochodzenia lub aplikacji dających pełny dostęp obcym osobom do Twojego urządzenia.
  • Pamiętaj, że żaden pracownik banku nie będzie prosić Cię o login i hasło do Twojego konta. Nie będzie Cię prosić o zainstalowanie aplikacji do obsługi zdalnego pulpitu.
  • Nikomu nie podawaj przez telefon danych, które mogą być wykorzystane przez oszustów do zaciągnięcia na Ciebie pożyczek. Pracownikowi banku nie musisz podawać przez telefon numeru PESEL, nr dowodu osobistego z informacją, kiedy był wydany, przez kogo i do kiedy jest ważny. Prawdziwy pracownik nie będzie miał problemu z weryfikacją klienta banku.
  • Jeśli odbierasz telefon i osoba podająca się za pracownika banku informuje  o zagrożeniu środków na koncie – nie panikuj, rozłącz się i zadzwoń na oficjalną infolinię banku lub pójdź do najbliższego oddziału.

POLICJA INFORMUJE!

ODBIERASZ TELEFON, DZWONI "WNUCZEK, POLICJANT, PRACOWNIK BANKU" I CHCĄ ŻEBYŚ ODDAŁ SWOJE PIENIĄDZE OBCEJ OSOBIE LUB PRZELAŁ JE NA INNE KONTO - JEST TO OSZUST.

Jeśli jednak oszustowi udało się uśpić Twoją czujność i straciłeś pieniądze, natychmiast poinformuj o tym zdarzeniu bank i najbliższą jednostkę Policji.

Projekt pn. "Świadomy-Czujny-Bezpieczny" jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 

 

 

 

Autor: mł.asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony