Aktualności

NIETRZEŹWI ROWERZYŚCI

Data publikacji 21.03.2023

W miniony weekend policjanci z gostynińskiej komendy zatrzymali dwóch rowerzystów, których tor jazdy na jednośladach był daleki od idealnego. Pierwszy z nich miał pawie 1,5 promila alkoholu w organizmie oraz posiadał aktualny zakaz kierowania rowerami wydany przez sąd. Drugi cyklistka miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Apelujemy – nietrzeźwi rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników dróg!

W minioną sobotę (18.03) policjanci z Posterunku Policji w Pacynie podczas patrolu ul. Łukasiewicza zauważyli rowerzystę, którego tor jazdy wskazywał, że może on być  pod działaniem alkoholu. Cyklistą okazał się być 58-letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego. Policjanci w trakcie rozmowy wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. To niestety nie było jego jedyne przewinienie. Po  sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że 58-latek posiada aktywny zakaz sądowy kierowania rowerami. Za złamanie zakazu oraz jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz kara pozbawienia wolności do lat 3.

W niedzielę (19.03) wieczorem policjanci gostynińskiej drogówki w m. Zaborów Stary zatrzymali do kontroli 53-latniego mieszkańca powiatu gostynińskiego, którego tor jazdy  jednośladem był daleki od idealnego. Przypuszczenia policjantów sprawdziły się. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 53-latek ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem karnym w kwocie 2500 zł.

Policjanci przypominają, że za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości nie niższej niż 1000 złotych. Kiedy poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Coraz częściej uczestnicy ruchu drogowego nie są obojętni i reagują na przypadki jazdy w stanie nietrzeźwości. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom może uratować czyjeś życie. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych!

 

 

 

 

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony