Aktualności

Kierował z niezapiętymi pasami oraz promilem alkoholu

Data publikacji 20.03.2023

Niezapięte pasy bezpieczeństwa kierowcy citroena zwróciły uwagę policjantów z gostynińskiej drogówki. Okazało się, że 42-letni mieszkaniec Gostynina miał prawie 1 promil alkoholu w organizmie.

Wczoraj (19.03) policjanci ruchu drogowego gostynińskiej komendy patrolując ulice miasta zwrócili uwagę na kierującego citroenem, który nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie kontroli drogowej przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 42-letni mieszkaniec Gostynina miał prawie 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie odpowiadał przed sądem.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi ( czyli zawartość ta jest równa lub niższa niż 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza) czym wypełnia znamiona wykroczenia art. 87 kw.
Osoba, która w stanie  po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym popełnia wykroczenie z art. 87 kw.

Natomiast stan nietrzeźwości występuje gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu we krwi ( czyli zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza). Prowadzenie pojazdu mechanicznego w tym stanie jest przestępstwem na podstawie przepisów kodeksu karnego art. 178a §1 kk.

Policjanci apelują i przypominają, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu!Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco włącz myślenie!

 

 

Autor: mł.asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony