Aktualności

Pomimo sądowego zakazu ponowie wsiadł nietrzeźwy za kierownicę

Data publikacji 16.03.2023

Gostynińscy policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali 49-latniego mieszkańca Gostynina, który kierował samochodem osobowym marki Volvo w stanie nietrzeźwości i wbrew sądowemu zakazowi. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

We wtorek (14.03) około godziny 21 policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego gostynińskiej komendy w trakcie patrolu ul. 18 Stycznia zauważyli volvo, którego tor jazdy wskazywał, że kierujący może być pod działaniem alkoholu. Zatrzymanym przez policjantów pojazdem kierował 49-letni mieszkaniec Gostynina. Funkcjonariusze w trakcie kontroli od mężczyzny wyczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że  mężczyzna ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 49-latek posiadał aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Teraz mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, oraz wysoka grzywna.  

Policja Przypomina !!!

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi ( czyli zawartość ta jest równa lub niższa niż 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza) czym wypełnia znamiona wykroczenia art. 87 kw.
Osoba, która w stanie  po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym popełnia wykroczenie z art. 87 kw.

Natomiast stan nietrzeźwości występuje gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza0,5 promila alkoholu we krwi ( czyli zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza). Prowadzenie pojazdy mechanicznego w tym stanie jest przestępstwem na podstawie przepisów kodeksu karnego art. 178a §1 kk.

Policjanci apelują i przypominają, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu!
Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco włącz myślenie!

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

 

Powrót na górę strony