Aktualności

Gostynińscy policjanci spotkali się z maturzystami w ramach akcji „Świadomy-Czujny-Bezpieczny”

Data publikacji 15.03.2023

W minionym tygodniu gostynińscy policjanci przeprowadzili spotkania z maturzystami w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie w trakcie, których przestrzegali maturzystów przed oszustami oraz omawiali metody jakimi posługują się przestępcy.

Policyjna Akcja Społeczna p.t. "Świadomy-Czujny-Bezpieczny" została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji  z siedzibą w Radomiu wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.  Program ma na celu informowanie i przestrzeganie mieszkańców pow. gostynińskiego o metodach jakimi posługują się oszuści.

W trakcie spotkania policjanci przedstawili metodę oszustwa na tzw. „zdalny pulpit”.

Policja ostrzega!

W wielu przypadkach z osobami, które odpowiedziały na znalezioną w sieci reklamę i wysłały swoje poufne dane w formularzu kontaktowym, kontaktuje się konsultant, który może określać się także jako doradca finansowy. Oferuje on pomoc w bezproblemowym przejściu całego procesu inwestycji.

Oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary, np.: operują liczbami i prognozami zysków. Poprzez różne techniki manipulacyjne próbują namówić rozmówcę na zainstalowanie na komputerze odpowiednich programów,   które rzekomo ułatwią wzajemną komunikację z doradcą podczas inwestowania.

W rzeczywistości są to programy, które umożliwiają przestępcy zdalne korzystanie z Twojego komputera, w tym podgląd do logowania do bankowości internetowej. Oszuści poznają wtedy nasze loginy i hasła.

Ofiary orientują się, że zostały oszukane w momencie, kiedy chcą wypłacić rzekome zyski.

Jeżeli doszło do utraty środków finansowych, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zmienić hasło dostępowe. Należy także udać się do najbliższej jednostki Policji i zgłosić taki fakt.

 

 

 

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony