Aktualności

Oszuści nie odpuszczają. Policja apeluje - nie oddawaj obcym osobą pieniędzy

Data publikacji 08.03.2023

Wczoraj po południu nieznani sprawcy dzwoniąc na telefon stacjonarny a następnie komórkowy podszywając się pod policjanta a następnie prokuratora zażądali od małżeństwa z Gostynina dużej kwoty pieniędzy. Powodem jakim posłużyli się oszuści było potracenie kobiety w ciąży przez ich córkę.

Wczoraj (07.03) po południu do dyżurnego jednostki Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie wpłynęło zgłoszenie, że nieznajome osoby miały wyłudzić pieniądze od starszego małżeństwa mieszkającego na terenie miasta. Na miejscu błyskawicznie pojawili     się gostynińscy kryminalni, którzy ustalili, że nieznajome osoby dzwoniąc na numer telefonu stacjonarnego a następnie na komórkowy podając się za policjanta a następnie prokuratora oświadczyły, że ich córka potraciła autem kobietę w ciąży i muszą przekazać pieniądze, żeby córka nie poszła do więzienia.  Małżeństwo uwierzyło oszustom a następnie przekazali nieznajomej osobie swoje oszczędności. Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego w Gostyninie.

 

Wszystkie osoby mające jakąkolwiek wiedzę na temat powyższego zgłoszenia proszone są o nawiązanie kontaktu z Komenda Powiatową Policji w Gostyninie lub najbliższa jednostką policji.

 

Policja Apeluje! Oszuści wykorzystują różne sytuacje aby nas oszukać. Są to:

Wypadek – przestępca opowiada historię o spowodowanym przez niego wypadku drogowym i mówi, że szybko potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć konsekwencji, których domaga się ofiara.
Operacja – podszywający się pod krewnego złodziej przekonuje, że musi poddać się poważnej operacji i natychmiast potrzebne są mu pieniądze na zabieg.
Zadłużenie – oszust mówi, że wziął pożyczkę, którą musi szybko spłacić, albo nie ma pieniędzy na ratę kredytu.
Inwestycja – rzekomy wnuk lub dziecko przekonuje, że pilnie potrzebuje określonej kwoty na intratną inwestycję, która wkrótce się zwróci z ogromnym zyskiem.
Okup – oszust podszywa się pod wnuczka lub syna i twierdzi, że został porwany i potrzebuje pieniędzy na okup.

Jak postępować w takiej sytuacji?

 • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do wnuczka lub krewnego, żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.
 • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
 • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.
   

Oszustwa na policjanta

Zdarza się, że oszust podszywa się pod kogoś rodziny, a następnie pod policjanta, czy prokuratora. Najpierw dzwoni rzekomy wnuk i prosi o określoną sumę pieniędzy. Następnie ofiara dostaje kolejny telefon – oszust podszywa się pod policjanta lub funkcjonariusza CBŚP (Centralne Biuro Śledcze Policji), a nawet prokuratora, który mówi, że wcześniejsza rozmowa była manipulacją złodzieja, którego właśnie rozpracowują. Twierdzi, że konieczne jest zrobienie przelewu na podane konto, co pomoże w jego schwytaniu. Wywiera presję, a nawet grozi karą za odmowę współpracy.

Inny sposób oszustów to próba wyłudzenia fikcyjnej łapówki. Przestępca podaje się za policjanta i informuje, że w sprawie osoby, do której dzwoni, zostało wszczęte dochodzenie. Obiecuje odstąpienie od postępowania w zamian za określoną sumę pieniędzy.

Jakie są cechy charakterystyczne tego typu oszustw i co zrobić, żeby nie dać się zmanipulować?

 • Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – odłóż słuchawkę, nic Ci za to nie grozi.
 • Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy – jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w tej sprawie – odłóż słuchawkę.
 • Policja musi działać zgodnie z procedurami – jeśli funkcjonariusz przyszedłby do Ciebie, to na początku rozmowy przedstawia się i podaje stopień oraz pokazuje legitymację, na której jest imię, nazwisko, zdjęcie, stopień, numer legitymacji, numer identyfikacyjny, data ważności.
 • Policjant musi być także wyposażony w odznakę. Masz prawo wylegitymować funkcjonariusza i przeczytać dane na jego dokumencie.
 • Pamiętaj, że Policja nie ma prawa żądać od Ciebie pieniędzy lub cennych rzeczy i nigdy tego nie robi. Jeśli tak się dzieje, w 100% masz do czynienia z oszustem.

KPP Gostynin

Powrót na górę strony