Aktualności

Spotkania z gostynińskimi seniorami w ramach Policyjnej Kampanii Społecznej „ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY”

Data publikacji 28.02.2023

W minionym tygodniu dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie w ramach Policyjnej Kampanii Społecznej „ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY” przeprowadzili spotkania z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora „Parostatek”. Tematem wiodącym spotkań było ostrzeżenie naszych seniorów przed zawieraniem znajomości w sieci.

Spotkania miały na celu uświadomienie seniorów o zagrożeniach związanych z zawieraniem znajomości na portalach randkowych lub za pomocą portali społecznych. Oszuści bardzo często wykorzystują osoby samotne, które poprzez portale społeczne chcą się z kimś zapoznać. Oszuści nawiązują z nimi kontakt, zawierają znajomość a następnie obiecują przesłanie  paczki z prezentami, za którą jak się później okazuje trzeba bardzo dużo zapłacić. Gostynińscy dzielnicowi omawiali metody oraz zagrożenia związane z metodami oszustw stosownymi przez przestępców. Mechanizm działania oszustów jest taki sam, najpierw wywołują u seniorów  różne emocje a następnie bazując na nich wyciągają od nich pieniądze.

Ostrzegamy przed oszustami:

  • należy być ostrożnym zawierając nowe znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w Internecie;
  • zachowaj czujność zwłaszcza, jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze;
  • oszuści zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych;
  • unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania.
  • zdobywają zaufanie ofiary poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia;
  • proszą o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki;
  • przestępcy cały czas modyfikują swój sposób działania;
  • należy poinformować Policję o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Uczulcie seniorów, których znacie, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić. Niech nigdy nie oddają swoich pieniędzy osobom, których nie znają.

Policyjna kampania społeczna."Świadomy-Czujny-Bezpieczny" jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

 

Powrót na górę strony