Aktualności

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA KRWI. WSPÓLNIE DLA AKCJI „NASZA KREW - NASZA OJCZYZNA”

Data publikacji 13.12.2023

Już w piątek 15 grudnia br. odbędzie się świąteczna zbiórka krwi, którą organizuje Urząd Gminy i Miasta w Grójcu m. in. wspólnie ze służbami mundurowymi. Honorowe oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, zajmuje niewiele czasu i nie przysparza większych problemów. Mimo to co roku powraca problem braku krwi. Średnio każdej minuty ktoś potrzebuje krwi. Jedna jej jednostka, którą oddaje krwiodawca, może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym.

Już w piątek 15 grudnia br. w godz. 8:30 - 14:30 w Urzędzie Miasta i Gminy w Grójcu odbędzie się świąteczna zbiórka krwi. Organizatorem akcji jest Urząd Gminy i Miasta w Grójcu wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, przy współudziale m. in. Nadleśnictwa Grójec oraz innych służb mundurowych. 

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np. dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie.

Pomoc w ratowaniu życia i zdrowia to nadrzędny cel 12. edycji akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Nasza Krew - Nasza Ojczyzna” prowadzonej w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, Policji, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, a także w innych instytucjach i organizacjach oraz w punktach krwiodawstwa. Wydarzeniu patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Krajowa Administracja Skarbowa.

Wydarzenie to jest dla służb mundurowych formą uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, bo choć dziś nie musimy walczyć i przelewać krwi za wolność Ojczyzny, ale właśnie w taki szczególny sposób możemy okazać swój patriotyzm, a jednocześnie szacunek do największego daru jakim jest życie. 

Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew i w dniu następnym. 

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

- czujesz się zdrowy,

- ważysz nie mniej niż 50 kg,

- pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

- jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się 14 grudnia.

Musisz być:

- po lekkim, beztłuszczowym posiłku,

- z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

Powrót na górę strony