Aktualności

DOSTAŁEŚ WIADOMOŚĆ PRZEZ KOMUNIKATOR Z PROŚBĄ O PIENIĄDZE? UWAŻAJ! TO MOŻE BYĆ OSZUST!

Data publikacji 22.09.2023

Policjanci z Grójca odnotowali kolejne oszustwa dokonane za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów. Taki sposób działania przestępców pojawił się już jakiś czas temu. Przestępca włamuje się na konto na portalu społecznościowym i przejmuje je. Potem pisze wiadomość. Trafia ona do osób z listy kontaktów, głównie z prośbą o pożyczkę. Kilka takich prób zakończyło się przelewem za pomocą aplikacji mobilnej. Pokrzywdzeni byli przekonani, że pieniądze trafiły do znajomych.

W dzisiejszych czasach z portali społecznościowych czy popularnych komunikatorów korzysta niemal każdy. Ponieważ portale te przyciągają tak wielu ludzi, nie pozostają obojętne także oszustom, którzy czekają, by jak najszybciej zarobić pieniądze kosztem użytkowników.

Grójeccy policjanci stale przypominają o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Szybki rozwój technologii powoduje, że policjanci spotykają się ciągle z innymi metodami działania przestępców.

W ostatnim czasie policjanci odnotowali kilkanaście przypadków oszustw, których dokonano na portalach społecznościowych. Przestępcy włamują się na konta użytkowników, a następnie za pomocą komunikatora piszą do osób z listy kontaktów prośbę o przelew pieniędzy za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety kilka takich przypadków zakończyło się utratą pieniędzy. Pokrzywdzeni byli pewni, że pieniądze trafiły do znajomych.

Niezależnie od sytuacji, należy dobrze zweryfikować osobę, która prosi o przelanie gotówki. Nawet jeśli w komunikatorze znajduje się na liście naszych kontaktów, nie zapominajmy, że ktoś mógł włamać się na jej konto. Zadzwońmy do tej osoby i zweryfikujmy, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Tylko przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.

nadkom. Agnieszka Wójcik 

Powrót na górę strony