Aktualności

Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem

Data publikacji 28.09.2023

Od kilku lat dzięki terminalom płatniczym nałożony mandat karny można zapłacić bezpośrednio u policjanta. Co prawda sprawcy wykroczeń w dalszym ciągu mają możliwość dokonania tradycyjnej płatności, to bezgotówkowa forma jest coraz bardziej popularna. W terminale płatnicze wyposażeni zostali funkcjonariusze Ruchu Drogowego.

Chwila nieuwagi na drodze może skutkować ujawnieniem wykroczenia przez policjantów i ukarania jego sprawcy. Nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w art. 98 wprowadziła możliwość bezgotówkowego uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego bezpośrednio u policjanta, który tę grzywnę nałożył. Służą do tego terminale płatnicze, w które pierwszej kolejności wyposażeni zostali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego.

Pomimo tego, że jest to forma płatności coraz częściej wybierana przez popełniających wykroczenia to pamiętać należy, że jest to nadal przywilej a nie obowiązek. Skorzystanie z tej formy płatności pozwoli na oszczędzenie czasu poświęconego na stanie w kolejce na poczcie czy w banku oraz uniknięcie kosztów opłat za realizację wpłaty.

W przypadku braku możliwości realizacji płatności bezgotówkowej, np. z powodu nie posiadania wystarczającej ilości środków pieniężnych na koncie, w dalszym ciągu obowiązuje 7 – dniowy termin za zapłacenie mandatu przy użyciu blankietu otrzymanego od policjanta.

nadkom. Agnieszka Wójcik 

Powrót na górę strony