Aktualności

KIEROWCO! ZADBAJ O PRAWIDŁOWE ZABEZPIECZENIE PRZEWOŻONEGO ŁADUNKU

Data publikacji 18.07.2023

Prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te jasno określone są w kodeksie drogowym. Niestety, niektórzy kierowcy ignorują obowiązujące przepisy. Zdarza się, że z pojazdu ciężarowego w czasie jazdy spadają m.in. żwir, kawałki ziemi czy kamienie, które uszkadzają inne samochody. Grójecka Policja apeluje, zwłaszcza do kierowców pojazdów ciężarowych, o właściwe zabezpieczanie przewożonego ładunku.

Pamiętajmy, że przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać. Ważną i pierwszą zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).

Również, niedopuszczalny jest przewóz śmieci czy materiałów sypkich, które są nieodpowiednio zabezpieczone. Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Nagłe przemieszczenie się ładunku i wypadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników.

nadkom. Agnieszka Wójcik 

 

Powrót na górę strony