Aktualności

Kosztowna jazda rowerem

Data publikacji 09.06.2023

Na początku 2022 r. weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. 40-latek za wykroczenie, którego się dopuścił zapłacił 2 500 złotych.

W środę, 7 czerwca br. przed południem w Strykowie pod Mogielnicą dzielnicowy podczas obchodu zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Sposób jego jazdy wskazywał, że może być pod działaniem alkoholu. Mundurowi zatrzymali go do kontroli drogowej. 40-latek był nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 4 promile alkoholu w organizmie. Tym samym popełnił wykroczenie, za które ukarany został mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem, który wszedł w życie w 2022 r. zwiększyły się kwoty mandatów karnych za określone wykroczenia drogowe. Za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg.

Autor: nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony